To ju je sprva prizadelo do te mere, da sta si želeli opravljati minimalno količino nalog oziroma dejavnosti za Unicef, dokler nista ugotovili, da se s tem ne bi smeli tako močno obremenjevati.

Sestri sta živeli po več državah, poleg Slovenije med drugim v Rusiji in ZDA. Tako sta imeli priložnost spoznati različne oblike diskriminacije med mladimi. V Rusiji denimo izpostavljata diskriminacijo iz časa, ko je izbruhnil koronavirus – "najini azijski prijatelji so bili zelo diskriminirani," pravita. Med drugim jih je bilo v tistem času strah izhodov, saj so bili v Rusiji številni prepričani, da če si iz Azije, prenašaš novi koronavirus. Včasih je po njunih besedah prišlo tudi do pretepov.

Kot primer iz ZDA pa sta za Skit delili primer iz prvega dne na šoli, ki sta ju začeli obiskovati. "Se spomnim, da so enega mojega sošolca, ki je bil Afroameričan, so ga prosili, če se lahko postriže, sicer bi ga izključili iz šole. To mi je zelo ostalo v spominu, ker moji sovrstniki, ki so bili beli in so imeli daljše lase, so imeli lahko frizure, kakršne so želeli."

Sami sta opazili veliko razliko med slovenskimi, ruskimi in ameriškimi šolami tudi z vidika izobraževanja mladih o nadlegovanju in o tem, kako ga prepoznati ter preprečiti. Po njunem mnenju je bilo tovrstno izobraževanje najboljše v ZDA, precej slabše pa je bilo v Sloveniji in Rusiji.

Kaj je diskriminacija?

Diskriminacija je vsako neupravičeno dejansko ali pravno neenako obravnavanje, razlikovanje, izključevanje ali omejevanje ali opustitev ravnanja zaradi osebnih okoliščin, ki ima za cilj ali posledico oviranje, zmanjšanje ali izničevanje enakopravnega priznavanja, uživanja ali uresničevanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin, drugih pravic, pravnih interesov in ugodnosti.
Da lahko govorimo o diskriminaciji, je torej nujno, da je oseba obravnavana slabše ali neenako izključno zaradi njenih osebnih okoliščin. V Sloveniji je diskriminacija prepovedana.
Tako je nekdo lahko slabše obravnavan denimo zaradi tega, ker je moški ali ženska, ker je določene narodnosti, ker ima drugačno barvo polti od večine v določenem okolju, ker ne zna jezika določenega okolja, zaradi verske pripadnosti ... (vir: Zagovornik načela enakosti)

Kaj je t. i. bullying?

Medvrstniško nasilje (bullying) je praviloma namerna, ponavljajoča se uporaba fizičnega, psihičnega, spolnega, materialnega ali spletnega nasilja nad drugim vrstnikom. Kadar gre za enkraten dogodek nasilnega vedenja in je prisotna izrazita razlika v fizični ali psihični moči med povzročiteljem in žrtvijo, prav tako govorimo o medvrstniškem nasilju. (vir: The Anti-bullying Handbook, 2011)

Kdo je junior ambasador Unicefa?

Junior ambasador Unicefa je projekt, namenjen otrokom in mladim, ki si želijo s svojimi idejami in aktivnostmi spreminjati svet na bolje. Sovrstnike in splošno javnost ozaveščajo o pravicah in odgovornostih otrok ter zbirajo sredstva za pomoč otrokom v državah v razvoju.
Junior ambasadorji spodbujajo otroke in mlade k aktivnemu spreminjanju sveta na bolje in jim z lastnimi izkušnjami pokažejo, da ni treba čakati, da odrasteš, da bi kaj spremenil, če vidiš, da gre v svetu kaj narobe. (vir: Unicef)

Skit - sezona 1