Volivec za glasovanje potrebuje le osebni dokument, obvestilo o referendumu pa je informativne narave in pripomoček, da volilni odbor lahko hitreje poišče volivca v volilnem imeniku.
Ker gre za glasovanje na treh referendumih, mora volivec povedati, ali bo sodeloval na vseh ali le na posamičnem referendumu. V volilni imenik ga torej vpišejo za vsak referendum posebej in za vsakega dobi svojo glasovnico.
Za predčasno glasovanje je tokrat odprtih 95 volišč, večinoma na sedežih upravnih enot. V Ljubljani pa je volišče za predčasno glasovanje na eni lokaciji, in sicer na Gospodarskem razstavišču.
Volilne komisije sporočajo za zdaj le podatke za en referendum – o vladi
Predčasno glasovanje poteka od torka, prvi dan pa sta se ga udeležila 15.202 volivca oziroma nekaj manj kot 0,9 odstotka vseh volilnih upravičencev. Drugi dan pa 28.016 volivk in volivcev oziroma 1,65 odstotka vseh. Skupaj je prvi in drugi dan je predčasno glasovalo 43.218 volivcev oz. 2,55 odstotka volilnih upravičencev.
Podatki se sicer nanašajo le na referendum o spremembah zakona o vladi, saj okrajne volilne komisije za zdaj sporočajo le te podatke. V nedeljo po zaprtju volišč pa se bodo podatki o volilni udeležbi objavljali za vsak referendum posebej.
Na referendumu o noveli zakona o vodah julija 2021 je prvi dan predčasnega glasovanja svoj glas oddalo 24.707 volivcev oziroma 1,45 odstotka volilnih upravičencev, drugi dan 30.113 oz. 1,77 odstotka, zadnji dan pa 29.376 oz. 1,73 odstotka volivk in volivcev. Skupaj je takrat na referendumu predčasno glasovalo 84.196 volivk in volivcev oz. 4,96 odstotka volilnih upravičencev. Končna volilna udeležba na referendumu leta 2021 pa je bila 46,46-odstotna (glasovalo je 789.192 volivk in volivcev).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje