Najmanj otrok se rodi v Ljubljani, Zasavju in Mariboru, kjer ženske v povprečju rodijo med 1,6 in 1,7 otroka, najvišja pa v Škofji Loki z 2,2 rojstva na žensko. V Lubljani se število žensk, ki ne rodijo nobenega otroka vztrajno povečuje. Kar 40 odstotkov slovenskih otrok pa se ne rodi v zakonu.
V EU-ju se največ otrok rodi na Irskem, sledita ji Francija in Finska. Slovenija je na dnu rodnostne lestvice.
Trendi rojstev skozi čas
Najstarejše generacije žensk, rojenih po letu 1873, so v povprečju rojevale 4,7 otroka, čeprav kar 20-odstotkov žensk ni rodilo nobenega. V naslednjih letih se je število žensk brez otrok sicer zniževalo, hkrati pa se je zmanjševalo število mater z velikim številom otrok.
Zavestno omejevanje rojstev se je prek Ljubljane širilo v druga večja industrijska mesta. Takšen trend se je ohranil do generacij, rojenih po drugi svetovni vojni. Rodnost je še vedno najnižja v mestih, izjema je le obroč okoli Ljubljane, kjer število rojstev še vedno zadošča za obnavljanje generacij.
Magična 2 milijona
30. septembra 2005 je v Sloveniji skupno živelo 2.003.584 prebivalcev. Od tega je 2,5 odstotka tujcev s stalnim bivališčem, je še sporočil statistični urad.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje