Vladna komisija meni, da je Anton Rop po preteku funkcije predsednika vlade opustil dolžnost varovanja uradnih tajnosti. Foto: MMC RTV SLO
Vladna komisija meni, da je Anton Rop po preteku funkcije predsednika vlade opustil dolžnost varovanja uradnih tajnosti. Foto: MMC RTV SLO
Delovna skupina je vladi predlagala naslednja sklepa: - vlada naj arhivu RS-a naloži, da v roku enega leta vzpostavi pogoje za hranjenje dela arhiva, ki je še na lokaciji Sove, ter da naj Sova v sedmih dneh poroča vladi, katere nepremičnine je prenesla na ministrstvo za javno upravo in s katerimi še vedno razpolaga sama. Foto: MMC RTV SLO
Poročilo o Sovi buri duhove

Skupina, ki jo je vodil minister za pravosodje Lovro Šturm, je ocenila še, da je nekdanji predsednik vlade Anton Rop s svojimi izjavami v medijih kršil dolžnost varovanja tajnih podatkov. V poročilu skupine piše, da je tajne podatke sporočil nepooblaščenih osebam in opustil dolžnost varovanja uradnih tajnosti po preteku funkcije, ki jo je opravljal.

Na poročilo sta se že odzvala predsednik državnozborske komisije za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb v prejšnjem mandatu Pavel Gantar in član komisije Miro Petek. Gantar (Zares) je dejal, da bi si želel in je tudi pričakoval, da bo vlada to poročilo sprejela prej, vsaj toliko prej, da bi se o njem lahko izrekla tudi komisija. Poročilo bo najprej prebral, potem pa ga bo podrobneje komentiral, je še napovedal, se mu pa zdijo nekateri sklepi malo nenavadni.

Miro Petek (SDS) pa je dejal, da ugotovitve komisije, da je bil Rop na nezakonit način seznanjen s podatki Sove, držijo. Nekdanji direktor Sove Iztok Podbregar je namreč s transkripti pogovorov med Janšo in Sanaderjem, seznanil Ropa. Na sedežu Sove so dejali, da se transkriptov ne odnaša z agencije, prav tako pa se o njih ne informira naslovnikov kot so predsednik vlade, predsednik DZ-ja ali predsednik države, ministri in podobno. Petek je dejal, da je bilo njemu že od vsega začetka jasno, da gre za nezakonito početje, zdaj pa je to potrdila tudi vladna komisija.

Za komentar smo v MMC-ju zaprodili tudi Antona Ropa, ki je dejal, da sta Gantar in Petek že dovolj povedala in sam ne bo dal nobene izjave.

Skupina povzela ugotovitve parlamentarne komisije
Skupina je povzela tudi ugotovitve državnozborske komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb, ki je prišla do ugotovitve, da ni dokazov za obrožbe glede dogovarjanja o incidentih v Piranskem zalivu leta 2004. Drugi sklep komisije pa se nanaša na sum, da je delovna skupina za oceno dela Slovenske obveščevalno-varnostne službe nezakonito iznašala gradiva iz Sove. V skupini menijo, da je sklep o sumu nezakonitega iznosa "nekorekten in zavajajoč", ker je delovna skupina od Sove vsa gradiva dobila zakonito in uradno. Člani skupine še menijo, da gre za politično motivirana namigovanja, z namenom zmanjševanja tež ugotovljene zlorabe in zavajanja javnosti.

Skupina: Vrsto let kršena obveznost predaje arhivskega gradiva
Delovna skupina je ob tem še opozorila, da se parlamentarna komisija ob tem sklepu "ni opredelila do izvedbe zlorabe tajne službe v politične namene" s prisluškovanjem Janezu Janši kot glavnemu političnemu tekmecu s strani takratnega predsednika vlade Antona Ropa.

V poročilu so člani skupine še zapisali, da je bila vrsto let kršena obveznost predaje arhivskega gradiva tajne službe, ki se nanaša na obdobje pred 17. majem 1990. Dodali so, da je Sova več let razpolagala z neproračunskimi gotovinskimi sredstvi, pri čemer o prejemih in porabi sredstev ni nikoli uradno obvestila vlade. Sova je po ugotovitvah skupine brez zakonite podlage izpeljala ustanovitev zasbenega podjetja Webs, ki je po njihovem mnenju delovala protizakonito.

Sumi kaznivih dejanj predani tožilstvu in policiji
Vlada je na podlagi poročil skupine Sovi naložila tudi pripravo novega akta oa organizaciji in sestematizaciji delovnih mest, proračunski inšpekciji na ministrstvu za finance pa, da pregleda zakonitost poslovanja in upravljanja s stanovanjskim fondom v lasti agencije in s tem povezanim gospodarjenjem z nepremičninami. Ker od leta 1998 ni bilo nadzora s strani proračunske inšpekcije ter pregleda s strani računskega sodišča, vlada vodstvu Sove še nalaga, da do tega leta ne uničuje dokumentacije s finančno-računovodskega področja, ki jih sicer hrani pet let.

Sume kaznivih dejanj iz vmesnih poročil vladne skupine je vlada že posredovala vrhovnemu državnemu tožilstvu in upravi kriminalistične policije.

A. M.

Poročilo o Sovi buri duhove