Dimitrij Rupel je ob predstavitvi knjige v prostorih Mladinske knjige povedal, da je razlog za izbor štirih slovenskih voditeljev v tem, da slovenska država izvira iz dveh izvorov oziroma iz dveh korenin.
"Ena je bivša komunistična država Jugoslavija in socialistična republika Slovenija. Druga korenina so disidenti, ljudje, ki so bili v preteklih desetletjih oporečniki, se pravi pred začetkom slovenske države. Glavni slovenski oporečnik je Jože Pučnik. Eden glavnih predhodnikov slovenske države, na levi komunistični strani, pa je seveda Milan Kučan. To sta neizbežni osebnosti za razpravo o začetku naše države," je dejal Rupel.
Pojasnil je, da Janeza Drnovška ni mogel obiti, ker je bil "deset let predsednik vlade, mimo Janše pa tudi ne." "Je še dlje časa v slovenski politiki in na neki način se tudi osebno čutim blizu tej njegovi politiki, ki se začne z začetkom osamosvojitve, začetkom slovenske države. Mislim, da brez teh štirih ljudi slovenske države ne bi bilo," je še pojasnil Rupel.
Glede Janeza Janše je Rupel še pojasnil, da po njegovem mnenju brez njega ne bi bilo vojaške zmage v obračunu z jugoslovansko ljudsko armado.
"Kar se Milana Kučana tiče, mislim, da je posebej v tem prvem obdobju zgledno zastopal interese Demosa. Kakršna je bila politika Demosa, je bila tudi politika tedanjega prvega predsednika Slovenije. Bil sem zelo pogosto z njim in tako rekoč nikoli ni odstopal od glavnih smernic slovenske zunanje politike. Največji problem te knjige je Jože Pučnik. Bil je relativno kratek čas v politiki. Na začetku je bil na neki način filozofsko, osebno, človeško najbolj odločilen. Ampak on ni imel nobenih operativnih funkcij in ni imel nobene posebne operativne zadolžitve," je dejal.
"Mislim, da slovenska država in slovenska osamosvojitev ne bi mogla pogrešiti nikogar od teh štirih ljudi," je zbranim na predstavitvi knjige še pojasnil Rupel.
Predstavitve knjige sta se na Ruplovo povabilo udeležila tudi Janša in Kučan. Predsednik največje opozicijske stranke SDS-a Janša je po poročanja STA dejal, da je stvarnost zelo zapletena in "jo velikokrat razumemo šele, ko postane zgodovina". Po njegovih besedah je ravno iz knjig o osamosvojitvi izvedel veliko o ekonomiji in drugih področjih v tem času.
"Slovenska osamosvojitev je zelo velik, mora biti tudi najboljši in najpomembnejši projekt, ki smo ga Slovenci v svoji zgodovini uresničili. Je kot veliko drevo, ki raste iz mnogih korenin, zato se ga ne da razumeti preko enostranskega prikazovanja, ki je v glavnem veljalo ali pa velja še zmeraj," je po poročanju STA poudaril prvi predsednik Slovenije Kučan.
Janša: Protest bo zadnji poziv k razumu in treznosti oblasti
Janša je ob robu predstavitve knjige na novinarsko vprašanje komentiral aktualno politično stanje. Po njegovi oceni je v nekaterih delih takšno ali celo boljše, "kot smo sanjali ob plebiscitu za samostojno Slovenijo ali ko smo se zanjo borili". Dejal je, da ni bilo pričakovanj o tem, da bo Slovenija članica v mednarodnih organizacijah in celo predsedovala Svetu EU-ja. Kljub temu ima država po Janševih besedah še veliko neizkoriščenih priložnosti, med katerimi je omenil, da so se v zadnjem obdobju v Sloveniji okrepile sile izključevanja.
Napovedal je, da bo protest v organizaciji SDS-a naslednji teden zadnji poziv k razumu in treznosti oblasti. "Potem pa bodo junija imeli v rokah najmočnejše orožje demokracije volivci. Verjamem, da bo rezultat dodatna budnica in streznitev," je dejal, kot še navaja STA, in ocenil, da bodo naslednje državnozborske volitve predčasne.
Kučan je ob robu predstavitve ocenil, da aktualne razmere niso optimistične, niso pa niti tako katastrofične, kot jih prikazujejo mediji. "Upam, da bo na koncu prevladala treznost," je dejal. O tem, ali ima aktualni predsednik vlade Robert Golob možnost, da mandat izpelje do konca, ni želel soditi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje