Ogroženost je trenutno označena s stopnjo srednje, je za TV Slovenija poročala Petra Marc, ki je obiskala tudi večinsko srbsko Gračanico in večinsko albanski Vučitrn. "Da razmere niso običajne oziroma drugače povedano, da so zaostrene, kaže dejstvo, da se je novinarjem prvič po dolgem času zgodilo, da poveljnik Kforja ni bil na voljo za izjavo. Misijo sem namreč že večkrat obiskala tudi sama in vedno smo se lahko s poveljnikom pogovorili o trenutni situaciji. Čeprav so razmere najbolj zaostrene na severu Kosova, so mi mimoidoči v okolici Prištine dneve opisovali kot zelo napete," je poročala.
Na Kosovu je 91 slovenskih vojakov. "Minister za obrambo je sicer ponovil, da si želijo to število povečati. Skupina za povezave in opazovanje – torej nekakšen povezovalni element med prebivalstvom in poveljstvom Kforja, nam je razložila, da so se razmere začele zaostrovati konec oktobra, torej po težavah z registrskimi tablicami," je še poročala Petra Marc.
Kljub vsemu poveljnik mirovnih sil, približno 3800 jih je v državi, zagotavlja, da je vojakov za zagotavljanje varnosti na Kosovu dovolj.
Slovenski kontingent na Kosovu sodeluje kot nekinetična enota, kar pomeni, da pripadniki SV sodelujejo z vladnimi in nevladnimi organizacijami ter predvsem zbirajo informacije, ki jih posredujejo odločevalcem, je v mednarodni bazi Film City dejal poveljnik nekinetičnega bataljona RC-East misije Kfor, podpolkovnik Anton Pakar.
Glavaš: Situacija stabilna, a krhka
Načelnik generalštaba SV Robert Glavaš je ocenil, da je situacija na Kosovu stabilna, a krhka, temu primerna je tudi uradna varnostna ocena, ki je ocenjena s srednjo stopnjo. "Po pogovoru s poveljnikom in določenimi pripadniki kontingenta ocenjujem, da svoje delo opravljajo strokovno in na visokem nivoju. Danes smo to slišali tudi od poveljnika Kforja," je povzel. Po Glavaševih besedah tamkajšnje prebivalstvo v pripadnikih SV prepoznava posameznike, s katerimi se je mogoče pogovarjati, kar "je za nas velik plus".
"Ni skrivnost, da ima Rusija interese na Zahodnem Balkanu in zagotovo izkoristi vsak vakuum, ki nastane v odsotnosti Evrope in zveze Nato," je dejal Šarec. Prisotnost na tem območju je zato strateški interes Slovenije, ne "samo zato, da bi ohranili mir in stabilnost, ampak da bodo te države končno tudi napredovale".
Pozneje je Šarec nagovoril še pripadnike Slovenske vojske in se jim zahvalil za trud in delo tudi med prazniki, ki jih bodo preživeli na Kosovu, "v službi domovine, stran od domačih, kar zahteva veliko mero odrekanj".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje