Ker je Slovenija v jugovzhodnem operativnem področju Nata, je Marjan Šarec izrazil željo po premestitvi pripadnikov Slovenske vojske iz Slovaške v drugi polovici leta 2024. Po zadnjih dostopnih podatkih je v bojni skupini na Slovaškem 128 slovenskih vojakov.
Slovenska vojaška prisotnost na Slovaškem v okviru Aktivnosti okrepljene pozornosti (enhanced Vigilance Activities – eVA) traja od marca 2022. Šarec je ob tem spomnil tudi na šest let trajajočo prisotnost slovenskih vojakov v Latviji in dodal, da bo Slovenija v prihodnje premaknila svoje sile v Romunijo, kjer pod okriljem Francije deluje bojna skupina v okviru eVa.
Minister za obrambo Marjan Šarec je sicer na uradnem obisku gostil romunskega kolega Angela Tîlvărja in ministra sta poudarila, da vojski njunih držav medsebojno dobro sodelujeta. Romunija od leta 2018 sodeluje v Natovem centru odličnosti za gorsko bojevanje v Poljčah, Slovenija pa se bo vključila v delovanje mednarodnega centra za odpornost v Bukarešti.
Šarec je ob tem spomnil, da je Romunija ob lanskem požaru na Krasu Sloveniji priskočila na pomoč z dvema ploviloma spartan C-27J, za kar se je minister romunskemu kolegu tudi danes zahvalil. Državi uspešno sodelujeta tudi v regionalnih pobudah za sodelovanje obrambnih ministrstev jugovzhodne Evrope in za pripravljenost na nesreče in njihovo preprečevanje za jugovzhodno Evropo.
Pred skorajšnjim vrhom Nata v Vilni sta se ministra strinjala, da bo tam treba zagotoviti konkretne rezultate za poglobitev podpore Ukrajini, pri čemer "bo ključno, da se osredotočimo na nujne potrebe Ukrajine z nadgradnjo celovitega svežnja pomoči v dobro premišljen dolgoročni mehanizem", je poudaril Šarec, so zapisali na Morsu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje