Vse se je začelo v satirični oddaji Radio Ga Ga, kjer je radijski voditelj Sašo Hribar izjavil: "Trditev: osamosvojitvene vojne nikoli ni bilo. To je resna trditev. Zaradi mene me lahko zaprete, kar hočete. Bila je agresija na Slovenijo, ampak danosti so bile zgodovinsko takrat takšne, da je bilo vsakemu intelektualcu, pa ne samo intelektualcem, normalno razumnemu človeku jasno, da se vojna v Sloveniji ne more razplamteti."
Izjava je dvignila veliko prahu in najpomembneje: Lojze Peterle ga je obtožil dezerterstva iz teritorialne obrambe.
"Zmago ob napadu Jugoslovanske ljudske armade na Slovenijo ob in odcepitvi od Jugoslavije sem dočakal s činom in statusom komandirja voda. Da nekdo ob tem govori o dezerterstvu, je lahko samo moralno izprijena osebnost brez kakršnih koli krščanskih vrednot," je to komentiral Hribar.
Hribarju so v bran stopili nekateri poveljniki teritorialne obrambe. "Nazivati nekoga z izrazom dezerter je nedostojno, žaljivo in tega si ne sme dovoliti nihče izmed nas, ki seveda to niti približno ni bil. To pa bo, upam, gospod Peterle tudi moral dokazati," je izjavil Ladislav Lipič, predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo.
Zato je Peterle svojo izjavo nekoliko spremenil. "Sam se ne bom ukvarjal več s tem, kako je bilo s Sašem Hribarjem v tisti enoti. Mu pa zamerim, da je dezertiral moralno 32 let pozneje."
Kako to Peterletovo izjavo komentira Hribar? "Ne vem, kaj je hotel s tem Lojze povedati, in se s tem niti ne ukvarjam. Dezerterstvo je dezerterstvo. Komentarji so bili povsod enaki. Za to je predvidena smrtna kazen."
Hribar je bil pripadnik jurišne enote nedaleč stran od Medvedjeka, kjer je bil tudi Ivan Šeme, na katerega se je Peterle najprej skliceval glede dezerterstva. "Je res, da sem gospoda Hribarja jaz šel osebno iskat domov. [...] Pozvonil, potrkal po vratih, tudi malo močneje za to, da je odprl, in smo ga vrnili nazaj v enoto," je javno zatrdil Šeme.
"Takrat sem bil komandir voda in sem v prvem delu moral hoditi po vsej občini. Skratka, doma nisem bil samo enkrat, doma sem bil petkrat, šestkrat, ker sem telefoniral na Radio Slovenija, edini vir informacij, ki smo ga imeli, ker je bila totalna blokada," pa na to pravi Hribar.
Vodstvo radijskega programa pri zasnovi oddaje odstopanj od dosedanje prakse ni zaznalo in s tem v poročilu seznanilo tudi vodstvo RTV-hiše, od katere Peterle zahteva opravičilo zaradi Hribarjevih besed, Hribar pa je zoper Peterleta in Draga Zadergala, vodjo pravne službe na RTV-ju, ki je Peterletovi obtožbi pritrdil, vložil tožbo z zahtevo po opravičilu.
Avdio: Oddaja Radio Ga Ga
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje