Ker se lahko migracijski tokovi v prihodnje spremenijo, je treba takšne ukrepe sprejemati za celotno državno mejo, je poudaril na novinarski konferenci po seji vlade. Osnovni namen tehničnih ovir je uravnavanje migracijskega toka, njihov cilj pa nadzor nad prehajanjem državne meje. "Glede na slabe izkušnje je ta naša usmeritev popolnoma upravičena," je dejal. Poudaril je, da gre samo za začasne ovire, ki jih bodo umaknili takoj, ko bodo ocenili, da lahko tak ukrep nadomestijo z drugimi.
Ob tem je poudaril, da so v zadnjih tednih imeli tudi napovedi, da se lahko migracijski tokovi spremenijo, ene od možnih so tudi "južne variante" migracijskih poti. Zato lahko ta migracijski tok v državo pride na drugem koncu meje kot doslej, kar po besedah Šefica pomeni, da je treba ukrepe sprejemati za celotno državno mejo.
Do torka so po njegovih besedah postavili približno 137 kilometrov ograje, in sicer na 36 različnih lokacijah - od Gibine v Razkrižju do Dragonje v Kopru. Ob tem je poudaril, da slovenska meja ostaja odprta, a nadzorovana. Prepričan je, da bodo s tem ukrepom prispevali k zagotavljanju ustrezne stabilnosti in varnosti v državi.
Posledice za živali
Šefic priznava, da ograja prinaša tudi negativne posledice, predvsem za živali. Zato so se odločili, da bodo uporabili kemične snovi, ki odvračajo živali, ter električne pastirje in naletne ograje. Z lovci se tudi dogovarjajo, da bi nekaj delov ograje odprli za prehode živali. Koordinator teh aktivnosti bo lovska zveza, je še pojasnil državni sekretar.
Napovedal je še, da bodo v prihodnjem tednu ocenili položaj in začrtali aktivnost glede prihoda beguncev. Ocenjujejo sicer, da bo migracijski tok obdržal sedanjo intenzivnost, če ne bo bistvenih novih okoliščin. Če pa bodo Nemčija in nekatere druge države omejile število beguncev, ki jih bodo sprejele, pa bo to vplivalo tudi na nadaljnje aktivnosti Slovenije, ki bo morala v tem primeru omejiti vstop v državo, je dejal.
Ograjo postavlja podjetje Minis
Z ministrstva za zunanje zadeve so zaradi številnih poizvedb poslali nekaj pojasnil v zvezi s postavljanjem ograje. Postopek izvaja zunanji izvajalec, podjetje Minis, ker MNZ nima lastne potrebne mehanizacije. MNZ ga ni izbral na javnem razpisu, temveč je predhodno preveril cene pri treh potencialnih ponudnikih. Minis je ponudil 7,69 evra za tekoči meter postavitve tehnične ovire. Podjetje Remont je ponudilo 11,71 evra za meter, podjetje ITSing pa 13,70 evra. Cena vključuje vse stroške postavljanja tehničnih ovir, DDV in vključuje logistiko, pripravo terena in varovalno opremo.
MNZ je nato brez predhodne objave k oddaji ponudbe pozvalo Minis, pri tem pa prejelo izjavo, da so vsi davki in prispevka podjetja plačani. "Naročniku v primeru izvedbe tega postopka ni treba preveriti obstoja in vsebine navedb v ponudbi, razen če dvomi v resničnost ponudnikovih izjav," so zapisali na ministrstvu. Skupna vrednost pogodbe je 250.000 evrov.
Šefic je ob tem spomnil, da je vlada sprejela odlok, s katerim je določila, da migracije pomenijo izredne varnostne dogodke, kar pomeni, da je treba zagotoviti hiter in učinkovit nadzor državne meje. "V teh primerih je nemogoče peljati redne postopke javnega naročanja, zato se je peljal ustrezen postopek s pogajanji brez predhodne najave v skladu z zakonom o javnem naročanju," je pojasnil Šefic.
"Gre torej za popolnoma normalen postopek, izveden v skladu z zakonodajo. To podjetje tudi nima nobene zveze med katerokoli politično stranko in ministrstvom. To moram izrecno poudariti," je še dodal.
Vpoklic rezervistov
Rezervisti Slovenske vojske (SV) bodo v vojašnicah na Bohinjski Beli, v Mariboru, Pivki in Slovenski Bistrici začeli devetdnevno mobilizacijsko usposabljanje za pomoč pri obvladovanju begunske krize. Načelnik generalštaba Andrej Osterman je 19. novembra podpisal ukaz o vpoklicu pogodbene rezerve, da bi zagotovil vzdržljivost stalne sestave pri obvladovanju begunske problematike.
Od 301 rezervista se jih je javilo 163
Tistim, ki bodo prišli na usposabljanje, bodo vročili vpoklice za obdobje od dveh do sedmih mesecev. Pri določitvi trajanja opravljanja vojaške službe bodo upoštevali individualne okoliščine posameznika, predvsem zadržke, ki bi bili povezani s posameznikovim delodajalcem.Pogodbeni rezervisti se bodo usposobili za izvajanje nalog varovanja objektov SV-ja, prijavno-nadzorne službe in logistično-podporne naloge. Slovenska vojska je vpoklicala 301 pripadnika za popolnitev 200 mest, odzvalo pa se je 163 pogodbenih rezervistov. Med vojaško službo, ki jo bodo rezervisti začeli opravljati 4. januarja, bodo imeli enake pravice, kot jih imajo pripadniki stalne sestave SV-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje