Andrej Vizjak, minister za delo, družino in socialne zadeve, je po seji vlade zadnji približevalni sindikalni predlog ocenil kot "pravi signal za nadaljnja pogajanja," predvsem v delu, ki zadeva znižanje plač ob odpravi nesorazmerij. "V prihodnjem tednu bomo skušali doreči tudi stvari glede regresa in prevoza na delo," je dejal.
Vizjak: Zanimajo jih le plače in normativi, socialne pravice pa ne
Vlada je po njegovih besedah nekoliko bolj zadržana pri pogovorih o normativih in standardih v šolstvu, kje je po njegovem mnenju "zelo malo ali nič napredka". Vizjak je dejal, da je sindikalna stran zavrnila ukrepe, ki jih je predlagal minister Žiga Turk, in da "ne popušča niti za milimeter" in ocenil, da je "optimizma in upanja vse manj".
Vizjak je sicer izrazil razočaranje nad potekom pogajanj v tretji skupini pogajalcev, katere vladno stran vodi, saj naj bi se ta pogovarjala o socialnih pravicah. Sindikalna stran naj po njegovih besedah še ne bi sporočila mogočih terminov pogajanj, kar razume, kot da je "stavkajočim zgolj za plače in normative". Pogajanja o socialnih pravicah sicer potekajo v okviru pogajalcev ZSSS-ja in civilnih iniciativ.
Minister je zatrdil, da se vlada približuje sindikalnim predlogom, kar se tiče starševskih nadomestil in dela zahtev pri plačilu vrtcev, in dodal, da je večjo zadržanost čutiti le na strani koordinacije sindikatov javnega sektorja. "Ne delamo si iluzij, da je z vsemi mogoče doseči dogovor, saj nekateri še kar stavkajo," je dodal.
Zadnji vladni predlog: 10-odstotno znižanje plač
Zadnji vladni pogajalski predlog vsebuje odpravo obeh četrtin plačnih nesorazmerij, desetodstotno znižanje plač in 50-odstotno znižanje mase sredstev za regres, pri čemer vlada poudarja, da nižje ne morejo.
Sindikati so pred tednom dni ponudili 7-odstotno znižanje plač in odpravo plačnih nesorazmerij ter druge pogoje za leto 2013. Med njimi so napredovanja v nazive, ki "stojijo" že dve leti, in umik ukrepov na področju standarda in normativov v šolstvu.
Koliko bi lahko prihranili?
S 7-odstotnim znižanjem plač bi na letni ravni pri plačah prihranili okoli 80 milijonov evrov, z 8-odstotnim okoli 120 milijonov evrov, z vladnim, 10-odstotnim znižanjem plač pa okoli 200 milijonov evrov, je izračunala vlada.
Policisti medtem že napovedujejo referendum. V DZ so vložili potrebne podpise. Predsednik parlamenta Gregor Virant je kot prvi dan za zbiranje podpisov volivk in volivcev v podporo zahtevi za razpis zakonodajnega referenduma o dopolnitvah zakona o dodatnih intervencijskih ukrepih za leto 2012 določil ponedeljek, 30. april. Zadnji dan za zbiranje podpisov je nedelja, 3. junij. Novela intervencijskega zakona predvideva zamik izplačila regresa v javnem sektorju za en mesec, in sicer iz maja na junij. Regres v podjetjih, ki so v več kot četrtinski lasti države, pa do nadaljnjega ne bo smel preseči minimalne plače.
Čas za pogajanja se izteka
Ker se dopolnila k predlogu zakona o uravnoteženju javnih financ začnejo vlagati 7. maja, je za pogajanja na voljo le še nekaj dni. Po besedah Branimirja Štruklja, vodje koordinacije stavkovnih odborov sindikatov, bi se lahko pogajali še prihodnji teden, in sicer v ponedeljek, četrtek in petek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje