Pokojninska reforma je prostovoljno vključenim v sistem pokojninskega zavarovanja ukinila izbiro med zdravstvenim zavarovanjem za širši ali ožji obseg pravic. Z določitvijo minimalne plače kot najnižje osnove za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pa se je spremenila tudi osnova prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje. Ta zdaj znaša namesto 14,17 evra kar 45,48 evra.
Po mnenju predsednika Zveze svobodnih sindikatov Dušana Semoliča številni, med njimi tudi dolgotrajno brezposelni, nove višine prispevka ne bodo mogli plačevati, zato bodo sindikati ministru za zdravje Tomažu Gantarju v kratkem poslali predloge za spremembo zakona. Skupna višina prispevkov, ki po spremembah znaša 260 evrov mesečno, se po mnenju Semoliča "ne sme zgoditi".
Sindikati pa so se z ministrom za delo Andrejem Vizjakom že pogovarjali tudi o zanje nesprejemljivem zvišanju prispevka za prostovoljno vključitev v obvezno pokojninsko zavarovanje z 58 evrov na 186 evrov. Semolič je dejal, da so se z minstrom že dogovorili, da bo ministrstvo pripravilo rešitve, ki bi omilile učinke dviga prispevka, zato Semolič poziva zavarovance, naj ne izstopijo prehitro iz pokojninskega zavarovanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje