Sirski državljani, stari od 23 do 40 let, so, kot so sami povedali policistom, v Pincah v noči na četrtek nezakonito prestopili državno mejo, namenjeni pa so bili v Avstrijo in Nemčijo.
Ker nihče izmed njih ni zaprosil za mednarodno zaščito, trenutno poteka postopek vračanja na Madžarsko, je pojasnil predstavnik policije Drago Menegalija.
Če bi kateri izmed sirskih beguncev vložil prošnjo za mednarodno zaščito, bi postopek vračanja nemudoma prekinili in bi postopke v povezavi s prošnjo prevzelo notranje ministrstvo, je dodal.
Postopek je točno predpisan
Kot so sicer pojasnili na policiji, so poleg nacionalne zakonodaje dolžni upoštevati tudi mednarodne obveznosti, izhajajoč iz schengenskega sporazuma in podpisanih dvostranskih sporazumov med državami.
Kršitve nedovoljenih vstopov v Slovenijo so za vse tujce opredeljene v zakonu o tujcih. Pri tem je postopek točno predpisan in najprej določa, da vse tujce, ki nedovoljeno vstopijo na ozemlje iz Madžarske, najprej skušajo na podlagi sporazuma med obema vladama na podlagi najave (neformalne ali formalne) vrniti v državo, iz katere so tujci nedovoljeno prispeli.
Če tujci pri obravnavi postopka o prekršku ne podajo namere za mednarodno zaščito, postopek v nadaljevanju predvideva namestitev v center za tujce v Postojni. Nato v skladu z dogovorom tujce predajo na dogovorjenem mestu madžarskim varnostnim organom.
Če slovenski policiji tujcev ne uspe predati, se vodi nadaljnji postopek glede nezakonitega bivanja na podlagi zakona o tujcih. Tujec v tem primeru čaka na odstranitev iz države. Za tujca, pri katerem obstaja nevarnost pobega in ni zapustil države v določenem roku ali ga iz kakršnih koli razlogov ni mogoče takoj odstraniti, pa policija do njegove odstranitve iz države odredi omejitev gibanja v centru za tujce ali nastanitev zunaj centra, največ za šest mesecev.
Mogoči tudi milejši ukrepi
Obvezno nastanitev v centru policija lahko nadomesti tudi z milejšimi ukrepi, če se lahko tudi na tak način zagotovi njegova odstranitev iz države. Tujcu, katerega odstranitev ni dovoljena oz. ni mogoča zaradi zakonsko določenih razlogov, pa se dovoli, da začasno ostane v Sloveniji.
Pri tem mu policija izda dovoljenje za zadrževanje za obdobje šestih mesecev z možnostjo podaljšanja, dokler so za to podani razlogi. Z odločbo o dovoljenju zadrževanja policija tujcu lahko določi kraj prebivanja na določenem naslovu. Z navedenim dovoljenjem se tujci gibljejo po Sloveniji nemoteno.
Če tujci zaprosijo za mednarodno zaščito, se ta postopek prekine, osebe pa preda v nadaljnji azilni postopek ministrstvu za notranje zadeve, so še pojasnili na policiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje