Strokovnjak za varnostne vede Miroslav Žaberl je bil gost Odmevov. Foto: Zajem zaslona
Strokovnjak za varnostne vede Miroslav Žaberl je bil gost Odmevov. Foto: Zajem zaslona

Policija je aretirala tri ljudi, ki so domnevno povezani s petkovim mafijskim umorom Satka Zovka na Poti na Brdo v Ljubljani. S strokovnjakom za varnostne vede Miroslavom Žaberlom se je ob tej priložnosti pogovarjala voditeljica Odmevov Tanja Starič.


Začnimo z aretacijami domnevnih morilcev Satka Zovka. Ali je po vašem mnenju Slovenija za mafijske združbe zanimiva kot neke vrste stičišče, izhodišče za kriminalne poti v Evropi? Kako ocenjujete to akcijo?
Slovenija je prehodna država, ne samo za turiste, ampak tudi za kriminalne združbe, ki večinoma delujejo v velikih mestnih središčih po Evropi. Nam pa ta primer pove, da tudi Slovenija ni imuna na delovanje kriminalnih združb, vemo, da prek nas poteka balkanska pot in da tudi pri nas delujejo določene kriminalne združbe. Akcija Balkanski kartel nakazuje, da slovenska policija dobro sodeluje v mednarodnih policijskih združenjih, ki se ukvarjajo s pregonom kriminala, da so imeli kakovostne informacije in da so razmeroma hitro aretirali domnevnega naročnika in domnevne morilce.

Sorodna novica Jušić potrdil aretacijo treh osumljencev mafijskega umora. Policijska preiskava se nadaljuje.

Pojdimo k zgodbi o varovanju oz. k domnevni možnosti, da bi od tistih, ki varujejo, odtekali podatki h kriminalnim združbam ali političnim tekmecem. Gre za zelo resno obtožbo ali domnevo, ki je nekako obvisela v zraku. Kaj bi se po vašem mnenju moralo zgoditi zdaj, je to neke vrste nezaupnica policiji?
Ali je to nezaupnica policiji ali ministru, bo treba vprašati tistega, ki je tako obtožbo podal. V tistem prvem delu razumem predsednika vlade, že pred časom je izrazil nezaupanje do varnostnikov, ki so ga varovali, da odtekajo podatki. Zato razumem, da on razume državno tožilko, ki se je varovanju odpovedala. Ta drugi del, ki nakazuje, da naj bi podatki odtekali do kriminalnih združb, pa je bolj skrb vzbujajoč, upam, da je preuranjeno, kajti če je kaj na tem, potem ima policija resno težavo.

Ali imajo zaposleni v okviru centra za varnost in zaščito kakšen kodeks, kakšna merila, kakšen nadzor?
Posebnega kodeksa ni. To so policisti, ki imajo enaka pravila vedenja, kodeks ravnanja kot drugi policisti. Res pa je, da so posebni pogoji za te policiste, varnostnike, tudi posebno izobraževanje imajo. Drugače pa zanje veljajo popolnoma enaka pravila, morda imajo malce razširjena pooblastila, varnostno preverjanje in akreditacijske postopke v povezavi s stiki z varovanimi osebami.

Kaj bi se po vašem mnenju zgodilo, če bi te obtožbe kar nekako ostale v zraku in ne bi doživele konca? Je po vašem mnenju nujen odgovor, nadzor, ki bi odgovoril, ali so domneve resnične?
Ko smo poslušali aktualnega notranjega ministra, je povedal, da je že pred časom odredil nadzor nad delom centra za varnost in zaščito, da je ta nadzor pokazal določene nepravilnosti, žal pa nam ni postregel oz. nam ni mogel postreči s konkretnimi podatki, saj so podatki oz. vsebina nadzora označeni s stopnjo tajnosti. Lahko bi ocenili, kje je težava pri varovanju državne tožilke, ki se je fizičnemu varovanju odpovedala, če bi poznali tudi drugo plat zgodbe, se pravi policijsko plat. Ampak kakor sem že povedal, če je kar koli res na tem, da naj bi uhajali podatki in da naj bi podatki uhajali do kriminalnih združb, potem ne samo, da bi moral steči predkazenski postopek, ampak bi moral steči tudi notranjevarnostni postopek na policiji.

Prijeli domnevne osumljence za umor v Ljubljani