Starši v Sloveniji vrtce plačujejo glede na višino svojih dohodkov in premoženja. Foto: RTV SLO
Starši v Sloveniji vrtce plačujejo glede na višino svojih dohodkov in premoženja. Foto: RTV SLO
V Skandinaviji staršem pri vsakem naslednjem otroku pri plačilu vrtca priznajo popust. Foto: RTV SLO

Delež stroškov različnih oblik varstva in vzgoje otrok, ki ga v EU-ju plačujejo starši, se giblje od nič do sto odstotkov. Najbolj do žepa staršev prijazni so vrtci v Španiji in na Švedskem, kjer so vrtci za otroke v določenih starostnih razredih brezplačni.

Cene programov predšolske vzgoje v Sloveniji krijejo starši in občina. Pri oblikovanju cen programov v vrtcih se upoštevajo stroški dela, materialnih storitev in živil za otroke. Druge stroške skladno z zakonom zagotavlja občinska skupnost. Plačilo stroškov določi občina na podlagi lestvice plačilnih razredov.

Dragi slovenski vrtci
Starši so glede na dohodek in premoženje razporejeni v osem razredov in glede na to za vrtec plačujejo od 10 do 80 odstotkov cene programa. Povprečna cena, ki je med najvišjimi v EU-ju, je junija lani znašala 490 evrov za jasli in okoli 296 evrov za vrtec.

V sosedni Avstriji starši na primer za mesto v jaslih ne plačujejo več kot 30 odstotkov stroškov, za vrtec pa ne več kot 10 odstotkov. Povprečna cena za jasli tako znaša 145 za vrtec pa 60 evrov. Tudi v Italiji so cene nižje in se gibljejo med 90 in 460 evri.

SMS neuspešno za brezplačne vrtce
V Sloveniji je ministrstvo za šolstvo sicer nedavno oblikovalo predlog za brezplačen vrtec za drugega otroka, ki naj bi začel veljati 1. septembra 2008. Stranka mladih pa si že nekaj časa neuspešno prizadeva za popolnoma brezplačen sistem predšolske vzgoje. Med drugim so zbrali tudi podpise za vložitev predloga zakona za brezplačne vrtce v državni zbor. V parlamentu je prišlo do splošne razprave, vendar pa so poslanci decembra lani ob prvem branju zakon zavrnili.

Različne države EU-ja problematiko financiranje predšolske vzgoje rešujejo na različne načine, kljub obžirni raziskavi pod okriljem OECD-ja pa odgovora na vprašanje, kakšen način financiranja predšolske vzgoje je najboljši, še ni.

Besedilo analize raziskovalno - dokumentacijskega sektorja DZ-ja