Predsednik republike Janez Drnovšek je zaradi slabega počutja odpovedal polaganje vencev na ljubljanskih Žalah. Premier Janez Janša je vence na spomenika vojni za Slovenijo in borcem NOB-ja ter k Lipi sprave položil že v torek. Predsednik DZ-ja France Cukjati pa se je ob dnevu spomina na mrtve poklonil s polaganjem vencev na Teharjah, v celjskem Starem Piskru in na Frankolovem.
Vence sta na vojnih grobiščih že v sredo položila tudi minister za šolstvo in šport Milan Zver ter minister za javno upravo Gregor Virant. Prvi je bil v Slovenski Bistrici, drugi pa v Kočevskem Rogu. Virant je na 1. november v imenu vlade obiskal še Urh, kjer se je poklonil padlim med drugo svetovno vojno. Za njim je to storil še ljubljanski župan Zoran Janković.
V Mariboru in na Koroškem so se spomnili padlih borcev
V Mariboru so na dan spomina na preminule pripravili žalno slovesnost na osrednjem komemorativnem prostoru partizanskega grobišča na mestnem pokopališču Pobrežje, kjer so grobovi padlih borcev NOB-ja in žrtev fašističnega nasilja. Osrednja prireditev na Koroškem pa je bila ob grobnici protinacističnih borcev v Borovljah. Pripravila jo je Zveza koroških partizanov.
Državniki v Gonarsu in v Gradcu
Ob dnevu spomina na umrle so se slovenski predstavniki političnega vrha spomnili tudi
slovenskih žrtev v furlanskem Gonarsu in avstrijskem Gradcu.
Kostnico in spomenik slovenskim in hrvaškim internirancem v nekdanjem fašističnem taborišču smrti je obiskal predsednik državnega sveta Janez Sušnik z delegacijo. Na slovesnosti so gostitelji v treh jezikih prvič odkrito priznali odgovornost za vojne grozote Italije.
V Gradcu pa se je na osrednji komemoraciji na osrednjem pokopališču žrtvam poklonil državni svetnik Darko Fras skupaj s slovenskim veleposlanikom na Dunaju, delegacijama iz Maribora in Celja ter predstavniki ZZB NOB-ja. Govorniki so tu v svojih nagovorih spomnili na preteklost ter poudarili, da so padli borci, med katerimi jih je bilo veliko iz Slovenije, postavili temelje svobodne Evrope.
Fotozgodba z ljubljanskih Žal
Praznik vseh svetnikov
Na cerkveni praznik vseh svetih so v cerkvah in na pokopališčih po Sloveniji potekale maše in molitve za pokojne. Ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran jo je vodil pri spomeniku padlim v vojni za Slovenijo ob sodelovanju vojaške in policijske duhovščine. Ob tem je poudaril, da so padli za našo samostojnost naredili največ, kar je mogoče - življenje. Prav zato smo danes po Uranovih besedah vsi zavezani, da to samostojnost ohranjamo in utrjujemo.
Nadškof je v cerkvi Vseh svetih daroval še mašo, ob 16. uri pa molil na duhovniških grobovih.
Od kod praznik?
Na Vzhodu je Cerkev praznik obhajala že v 4. stoletju, prek Galije pa se je v 9. stoletju praznovanje razširilo tudi v zahodno Cerkev. Praznik vseh svetih je izraz vere Cerkve, da so poleg razglašenih in zapisanih svetnikov v koledarju svetništvo dosegli tudi mnogi neimenovani možje in žene vseh časov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje