Osnovno šolo končuje 17.684 učencev, kar je 599 več kot lani. Kandidirali pa bodo lahko na 23.702, prostih mest na srednjih šolah, kar je 58 več kot lani. Vodja vpisne službe na šolskem ministrstvu Mateja Gornik pojasnjuje, da je ministrstvo na pobudo gospodarstva tudi letos razmestilo nove izobraževalne programe na srednje šole; na primer tehnika mehatronika na novomeško srednjo strojno šolo.
Za poklice zidar, elektrikar mehatronik operater in klepar krovec se bodo po novem lahko mladi šolali tudi v vajeniški obliki. Gornikova opozarja na pomembni novosti v izbirnem postopku. Prva se dotika otrok s posebnimi potrebami, ki imajo odločbo z usmeritvijo; tak kandidat, ki bo kandidiral na program z omejitvijo vpisa, bo moral zbrati 90 odstotkov točk na spodnji meji - v preteklih letih točke za otroke z usmeritvijo niso bile pomembne pri vpisu na program z omejitvijo vpisa. "Se pravi, če je spodnja meja za vpis v določen program 140 točk, pomeni, da kandidat z odločbo o usmeritvi za ta program potrebuje samo 126 točk," ponazarja Gornikova.
Novosti tudi na področju preizkusov nadarjenosti
Druga novost je na področju preizkusov nadarjenosti; na primer devetošolec bo spomladi uspešno opravil omenjeni preizkus na ljubljanskem konservatoriju za glasbo in balet - ta bo veljal le za to šolo in nič več na primer za mariborski konservatorij: "Do zdaj je namreč veljalo, da so lahko preizkus kandidati opravljali na kateri koli šoli in to potrdilo je veljalo za vse šole. Po novem pa bo treba ta preizkus nadarjenosti opraviti na tisti šoli, kamor se želijo vpisati," pojasni Gornikova.
In še: prihodnja generacija srednješolcev bo lahko koristila status dijaka le toliko časa, kot traja program, plus dodatni leti, eno za ponavljanje, drugo za prepis.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje