Minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Foto: BoBo
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Foto: BoBo

Poročilo o nadzoru nad delom policije je bilo namreč dokončano šele naslednji dan. V SPS-ju ob tem opozarjajo, da notranji minister Aleš Hojs do tega dokumenta sploh ni upravičen, in se sprašujejo, kdo mu je omenjene dokumente vseeno posredoval. Od generalnega direktorja policije Antona Olaja zato pričakujejo, da bo uvedel notranjevarnostni postopek, so zapisali na Twitterju. Odkriti je namreč treba, kako je minister za notranje zadeve sploh dobil poročilo o nadzoru nad delom nekaterih policistov.

Hojs je namreč prav tako na Twitterju prejšnjo sredo objavil fotografije delov poročila o nadzoru. "V nadzorih dela sindikalnih zaupnikov v policiji se ugotavlja nespoštovanje kolektivne pogodbe, obenem pa se meni poraja vprašanje, kako lahko sploh še izvajajo policijska pooblastila, če leta in leta delajo le sindikalne in politične dejavnosti. Gregor Novak je eden od teh," je pripisal.

Kristjan Mlekuš, predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS). Foto: BoBo
Kristjan Mlekuš, predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS). Foto: BoBo

Mlekuš: Gre za izdajo varovanih podatkov

Predsednik SPS-ja Kristijan Mlekuš je zatrdil, da je bilo poročilo končano šele prejšnji četrtek, torej dan po tem, ko ga je objavil Hojs. "Gre za dva nedopustna problema, prvič, da je minister to poročilo sploh dobil, ker do njega po nobenem pravnem predpisu ni upravičen, saj poročilo vsebuje občutljive osebne podatke, in drugič, da ga je javno objavil dan, preden je bilo poročilo sploh zaključeno. Mislimo, da gre za izdajo oz. posredovanje varovanih podatkov policije," je za MMC pojasnil Mlekuš in dodal, da od generalnega direktorja policije Olaja pričakujejo, da bo sprožil vse notranjevarnostne postopke.

Dejstvo, da je minister poročilo dobil, kaže na politizacijo policije, je prepričan Mlekuš, saj očitno dokumenti z varovanimi podatki iz policije zaidejo v roke politikom.

Krivca je lahko najti

"Vsi dostopi do vseh dokumentov v policiji se beležijo, kdo je kdaj dostopal, kdo ga je tiskal, koliko časa ga je imel odprtega itd.," je opozoril, da bi moralo biti relativno enostavno ugotoviti, kdo je s tem, ko je ministru dostavil poročilo, kršil zakon in izdajal varovane podatke.

"Strokovne službe lahko to hitro ugotovijo, pričakujemo pa, glede na to, da gre za podatke policije, do katerih minister ni nikakor upravičen, da bo generalni direktor zoper tistega, ki je to posredoval, izvedel postopek izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi," je izrazil pričakovanje.

Kdo bi ministru lahko posredoval poročilo?

Po Mlekuševih besedah je ministru Hojsu poročilo posredoval nekdo s policije, po njihovih informacijah pa so poročilo imeli v rokah največ trije, in sicer vodja nadzora, generalni direktor in pa morda še vodja službe generalnega direktorja, je navedel.

Minister bi po njegovih besedah moral vedeti, da teh dokumentov ne sme imeti in jih ne bi smel sprejeti, tudi če mu jih je kdo ponujal v vpogled. "Še najmanj pa je dopustno, da to javno objavlja, mislim, da je tu zelo velika odgovornost tako pri ministru kot pri generalnem direktorju," je sklenil.

Nadzori sindikalistov ne motijo

Mlekuš ob tem še dodaja, da nimajo glede samih nadzorov, katerih tarča so bili prav nekateri sindikalni zaupniki, nič proti. Nepravilnosti niso bile ugotovljene. "Mi s tem nimamo težav, ker delamo zakonito," je še pristavil.

19.04

GPU: Vsebina dokumenta ni varovan podatek

Generalna policijska uprava je na svoji spletni strani objavila poročila o nadzoru in sporočila, da je bil v skladu z odločbo generalnega direktorja policije med 20. oktobrom in 2. novembrom 2021 od službe generalnega direktorja policije na Generalni policijski upravi izveden strokovni nadzor na delovnem področju organizacijskih zadev na Policijski upravi Nova Gorica, Policijski upravi Novo mesto in v Upravi kriminalistične policije GPU-ja.

"V strokovnem nadzoru je bil preverjano: organizacija, načrtovanje, vodenje in nadziranje dela ter gospodarnost, uspešnost in učinkovitost. Poudarek je bil dan na zagotavljanje pogojev za sindikalno delo in organizacijo delovnega časa sindikalnih zaupnikov v enotah po določbah kolektivne pogodbe za policiste," so zapisali na GPU-ju.

Ker je minister za notranje zadeve sopodpisnik kolektivne pogodbe za policiste in ker se je zaradi izsledkov nadzora pričakoval večji odziv javnosti, je bil minister Aleš Hojs na podlagi 12. člena zakona o organiziranosti in delu v policiji o ugotovitvah obveščen 3. novembra s poročilom.

"Preden se je poročilo odposlalo, je bila na drugi strani dokumenta v peti vrstici zadnjega odstavka, ki zadeva PU Nova Gorica, naknadno ugotovljena redakcijska napaka v navedbi ur. Besedilo "2.100 ur" se pravilno glasi "1.050 ur". Zato je na dokumentih, ki so bili odposlani sindikatu naslednjega dne, datum 4. november 2021," so dodali.

Ob tem so za MMC pojasnili, da je namen nadzorov v policiji ugotavljanje skladnosti dela s predpisi in odpravljanje napak zaradi zagotavljanja strokovnosti in zakonitosti dela ter ugotavljanje morebitne odgovornosti zanje.

"Gre za postopke, ki so opravljeni enako kot v vseh preostalih primerih nadzorov do zdaj. Vsebina dokumenta ni varovan podatek policije, prav tako ni označen s stopnjo tajnosti," so še pojasnili.

Foto: BoBo
Foto: BoBo

20.16

Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je na Twitterju zapisal, da si vodstvi Sindikata policistov Slovenije in Policijskega sindikata Slovenije predstavljata, da jima bo ministrstvo za notranje zadeve "zagotavljalo sredstva za delo sindikalnih zaupnikov, ki ne izvajajo nič policijskih obveznosti, ne da bi to porabo tudi kontroliralo". Dodal je, da v sindikatih očitno mislijo, da vodijo policijo in da so nedotakljivi.

15. novembra ob 23.36

"Podatki, ki so bili objavljeni, so informacija javnega značaja in kot takšni dostopni javnosti na splošno in ne samo ministru. V imenu delodajalca (RS) je kolektivno pogodbo za policiste, ki ureja pogoje za delovanje sindikata, po pooblastilu podpisal minister za notranje zadeve. Glede na dejstvo, da kolektivna pogodba za policiste določa tudi fond za plačano sindikalno delo in višino porabe ur, je potrebno redno spremljanje porabe teh ur, kot tudi informiranje podpisnika pogodbe (ministra)," so v odgovoru na naše poizvedovanje zapisali na ministrstvu za notranje zadeve.