Na ponedeljkovi seji je stalni svet, ki je ožje delovno telo SŠK-ja, obravnaval tekoča vprašanja in gradivo za prihodnjo sejo SŠK-ja, ki bo 10. marca v Mariboru. Foto: SŠK/Bojan Velikonja
Na ponedeljkovi seji je stalni svet, ki je ožje delovno telo SŠK-ja, obravnaval tekoča vprašanja in gradivo za prihodnjo sejo SŠK-ja, ki bo 10. marca v Mariboru. Foto: SŠK/Bojan Velikonja

Na ponedeljkovi seji stalnega sveta Slovenske škofovske konference (SŠK) v Novem mestu so škofje sprejeli izjavo o treh zakonodajnih predlogih, ki v teh tednih vznemirjajo slovensko javnost, predvsem pa vernike in vernice, so zapisali na spletni strani SŠK-ja.

Škofe skrbi ponovni poskus uvedbe pomoči pri prostovoljnem končanju življenja v zakonodajo, o čemer se je Katoliška cerkev z drugimi krščanskimi cerkvami in ostalimi verskimi skupnostmi že večkrat jasno opredelila. Po mnenju škofov bi takšen zakon ovrgel doslej temeljno civilizacijsko normo, da je treba vsako človeško življenje, ne glede na zdravstveno stanje, brezpogojno spoštovati.

"Gre za prvi korak k razvrednotenju človeškega življenja in dolgoročnemu samovoljnemu odločanju o tem, kdo ima pravico umreti, pozneje pa tudi, kdo ima pravico živeti," so zapisali v izjavi. Takšen zakon bi imel po njihovem mnenju za posledico "pasivno prisilo k samomoru", pri čemer se ranljivi, bolni in ostareli, vedoč, da obstaja izhod, začnejo čutiti prisiljene, da se v svoji bolezni in ranljivosti "umaknejo" v smrt. Rešitev škofje vidijo v pomoči in bližini umirajočim in njihovim svojcem, zato naj država več sredstev nameni celostni paliativni oskrbi.

Problematična se jim zdita tudi predlog zakona o medijih in predlog novega nepremičninskega davka

Problematičen se jim zdi tudi predlog zakona o medijih, ki predvideva "nedopusten in avtoritaren nadzor nad svobodo izražanja". T. i. "neprimerne vsebine" in "sovražni govor" bodo kaznovani z denarnimi kaznimi ali odstranjenimi vsebinami, so navedli. V javnem prostoru vsekakor ne sme biti mesta za sovražni govor. Škofe pa skrbi, da bi lahko bila tako označena tudi legitimna mnenja, ki izvirajo iz verske svobode in prepričanj posameznikov, cenzurirana in sankcionirana s strani inšpektorata. Na udaru bi lahko bili posebej mediji, ki pogosto objavljajo katoliške vsebine, so še zapisali.

Težave vidijo tudi v predlogu novega nepremičninskega davka z 1,45-odstotno davčno stopnjo na posplošeno tržno vrednost stanovanjskih nepremičnin, ki bi po njihovih besedah močno prizadel slovenske župnije in druge ustanove. Spodbujajo, naj odgovorni dodatno ne obremenjujejo državljanov. Verski delavci, verniki in vernice z lastnimi sredstvi vzdržujejo cerkveno imetje. Dodatni davek na nepremičnine bi pomenil udarec vsem tem naporom in še bolj obremenil svobodo verskega življenja v Sloveniji, so še poudarili.