Število okuženih s HIV-om v Sloveniji narašča. Letos je bilo na Inštitutu za varovanje zdravja do 30. novembra prijavljenih 30 primerov novih diagnoz s HIV-om, 29 primerov med moškimi in eden med ženskami. Od teh sta dve osebi prišli že z razvitim aidsom.
Rezultati so podobni kot leta 2006, ko je bilo prijavljenih 33 novih primerov okužbe s HIV-om, 30 med moškimi in tri med ženskami. Med letoma 1986 in 2006 je bilo sicer odkritih 320 okužb s HIV-om, med njimi pa je za aidsom zbolelo 130 ljudi. Od tega jih je umrlo 76.
Najbolj prizadeti moški, ki imajo spolne odnose z moškimi
V Sloveniji so še vedno najbolj prizadeta skupina moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, delež okuženih pa kljub temu ostaja pod petimi odstotki. Med druge skupine z višje tveganim vedenjem sodijo uživalci, ki si vbrizgavajo prepovedana mamila in njihovi partnerji, prostitutke in njihove stranke, zaporniki,
ljudje, ki imajo nezaščitene spolne odnose s prebivalci v deželah z visokim deležem okuženih, in mladina.
Klavs za MMC: Testira se razmeroma malo ljudi
Epidemiologinja Irena Klavs z IVZ-ja je za MMC povedala, da je v Sloveniji testiranja na HIV v primerjavi z drugimi evropskimi državami razmeroma malo (1,3 testa na 100 prebivalcev). Na IVZ-ju ne vedo, zakaj je tako. Pri tem je poudarila: "Tisto, kar je najpomembneje, je to, da testiranje ni potrebno za kar vse prebivalce z nizkimi tveganimi vedenji, pomembno je, da se testirajo tisti ljudje, ki mislijo, da so se s svojim vedenjem izpostavili tveganju okužbe z virusom HIV." Torej je testiranje "pomembno za ljudi, ki so imeli nezaščitene spolne odnose z osebo, ki bi lahko bila okužena, ali pa so se izpostavili okužbi prek okužene krvi, kar je po navadi najpogosteje pri uporabi pribora za vbrizgavanje prepovedanih mamil."
Leskovšek za MMC: Mladi dovolj ozaveščeni, starejši premalo
Pa smo Slovenci dovolj ozaveščeni, ko gre za HIV in aids? Kot je za MMC pojasnila Evita Leskovšek, vodja oddelka za duševno zdravje, varnost in druge ključne probleme ter koordinatorica za preventivo v programu HIV/aids, so mladi dovolj seznanjeni tako z načini prenosa HIV-a kot s preventivo, težave pa povzroča splošna populacija oziroma starejši ljudje, ki to preventivo opuščajo. "Tako da gre poziv predvsem na ljudi, ki so v najboljših letih," pravi Leskovškova in dodaja, da so zelo pomembni preventiva, uporaba kondoma, izogibanje injiciranju z iglami in seveda testiranje. Po njenih besedah se okuženi s HIV-om pri nas še vedno spoprijemajo z diskriminacijo in so stigmatizirani.
Tomažič o novih strategijah, tudi obrezanosti
Pred mednarodnim dnem boja proti aidsu je Inštitut za varovanje zdravje v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno varstvo Ljubljana pripravil konferenco, na kateri so o HIV-u in aidsu med drugimi spregovorili Evita Leskovšek in Irena Klavs z IVZ-ja ter Janez Tomažič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja ljubljanskega Kliničnega centra.
Tomažič je na primer dejal, da epidemija kljub vsej preventivi, znanju, svetovni organizacijam ipd. napreduje, cepiva, ki bi jo lahko ustavilo, pa ni. Prav zato se išče nove strategije. Med drugimi naj bila možnost okužbe precej manjša pri obrezanih moških. Vse pomembnejši so v tem smislu tudi ženski kondomi, mikrobicidi, geli, ki se jih nanaša v nožnico, kemični kondomi ipd, pravi Tomažič.
Marjetka Nared
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje