S sveto mašo se je končal slovesni prenos relikvij blaženega mučenca Alojzija Grozdeta iz Šentruperta, kjer je bil pokopan, v romarsko cerkev na Zaplazu. Dopoldne so mladi relikvije blaženega prenesli na oltar pred cerkvijo, kjer je potekala slovesna sveta maša. Ob somaševanju škofov in duhovnikov je mašo daroval novi apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz.
Med mašo so predstavniki vseh šestih škofij prinesli sveče z grbi škofij, ki so jih namestili v Grozdetovo kapelo ob oltarju z njegovimi relikvijami. Sveče opozarjajo na to, da je "blaženi mučenec Alojzij Grozde slovenskega naroda sin in priprošnjik za vse Slovence", so sporočili iz novomeške škofije.
Stres: Zvestoba in pogum Grozdetu nista padla v naročje
Homilijo je imel ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres. Poudaril je, da je bil Grozde, ko je bil razglašen za blaženega, postavljen nam vsem, posebej še njegovim vrstnikom, za zgled zvestobe v veri in krščanskega poguma, ki pa mu nista kar padla v naročje, ampak si ju je izprosil z zvestim in vztrajnim krščanskim duhovnim življenjem, z molitvijo ter še posebej s češčenjem in prejemanjem svetega Rešnjega telesa.
"Ko so sedaj njegovi mučeniški posmrtni ostanki dobili svoj dom pod oboki tukajšnje romarske cerkve na Zaplazu, bodo to Božjo hišo in vse, ki bomo kot romarji prihajali sem, razsvetljevala in krepila v veri, pogumu in zvestobi tri sonca: sonce svete evharistije, ki se tukaj obhaja, sonce milostne podobe Matere Božje na Zaplazu, kateri je ta cerkev posvečena, in končno sonce zvestobe v veri in pogumnega pričevanja zanjo blaženega Alojzija Grozdeta, na kar nas bo spominjal njegov tukajšnji grob," je povedal.
Razglasitev Grozdeta za blaženega je, kot je dejal, velika tolažba in priznanje vsem, ki so v naši polpretekli zgodovini trpeli zaradi zvestobe Jezusu Kristusu ali celo umrli kot žrtve revolucijskega terorja in likvidacij, ter vsem, ki so bili žrtve komunističnega teptanja človekovih pravic, še posebej pravice do svobodnega izpovedovanja vere, torej žrtvam totalitarnega nasilja.
"Časi, v katerih živimo, kličejo po ljudeh, ki jih odlikujeta zvestoba in pogum"
"Grozdetova zvestoba in trpljenje sta njihova. Njihova zvestoba in trpljenje sta v Grozdetovi razglasitvi za blaženega dobila najvišje priznanje, najvišji izraz spoštovanja. Doba, v kateri umirajo mučenci, je hkrati žalostna in veličastna. Žalostna in nesprejemljiva zaradi nasilja, ki v njej prevladuje, veličastna pa zaradi poguma in zvestobe, ki jo na črnem ozadju nasilja izpričujejo njegove mučeniške žrtve," je dejal.
Prepričan je, da sta Grozdetova zvestoba in pogum poganjala iz ene same korenine - iz njegove osebne vere. Vera zanj, pojasnjuje Stres, ni bila samo spoštovanja vredno izročilo ali samoumevna navada, o kateri se niti ne sprašujemo, ali ji velja slediti ali ne, temveč je bila osebna, kar pomeni, da se je zanjo zavestno odločil, potem ko je šel skozi preizkušnje in iskanja ter se končno prepričal, da je Jezus Kristus in samo On naša Pot, Resnica in Življenje.
"Časi, v katerih živimo, kličejo po ljudeh in kristjanih, ki jih odlikujejo osebna vera, dejavna in požrtvovalna pripadnost Jezusu Kristusu v Cerkvi ter zvestoba in pogum, brez katerih v služenju Božjemu kraljestvu ni mogoče zdržati. 'Srce se ne boji,' je zapisal Lojze Grozde in s svojo smrtjo dokazal, da to niso bile prazne besede," je še povedal Stres.
Prenos relikvij je sicer potekal ves teden, ko so relikvije najprej poromale v tri kraje, povezane z Grozdetom: v Tržišče, kraj njegovega krsta, v Šentrupert, kraj njegovega pokopa, ter v Mirno, kraj njegove smrti. Že v petek so relikvije sprejeli na Zaplazu, kjer je novomeški škof Andrej Glavan v Marijini cerkvi blagoslovil novo kapelo in mozaik, ki je nastal pod vodstvom patra Marka Ivana Rupnika.
Na sklepni slovesnosti okoli 3 tisoč romarjev
Ker je blaženi Alojzij Grozde tudi zavetnik mladih, so se v noči s petka na soboto mladi združili v skupnem romanju in iz Mirne krenili peš na Zaplaz, kamor so prispeli v jutranjih urah.
Prireditve ob prazniku blaženega Alojzija Grozdeta, ki so ga verniki letos prvič praznovali 27. maja, in prenosu njegovih relikvij v božjepotno cerkev na Zaplazu so potekale pod geslom Srce se ne boji, sklepne slovesnosti pa se je po podatkih organizatorjev udeležilo okoli 3.000 romarjev.
Prvi slovenski mučenec
Grozde je bil za prvega slovenskega mučenca in blaženega razglašen 13. junija lani na Slovenskem evharističnem kongresu v Celju. Rodil se je 27. maja leta 1923 v Zgornjih Vodalah pri Tržišču na Dolenjskem. Med drugo svetovno vojno, 1. januarja 1943, ga je na Mirni prijela partizanska straža in ga zasliševala, zatem pa so ga usmrtili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje