Predlagajo, da ga zaradi neupoštevanja temeljnih pravnih načel umaknejo iz nadaljnjega postopka.

V stališču o predlogu novele so zapisali, da predlagatelj, torej Urad vlade RS za narodnosti, pri pripravi osnutka ni upošteval ključnih normativnih in ustavnopravnih vidikov. "Poleg tega predlog vsebuje številne pomanjkljivosti, ki jih je treba odpraviti, da bi bil zakon skladen z ustavo in bi zagotavljal ustrezno pravno podlago za delovanje sveta romske skupnosti ter izvajanje njegovih nalog," so prepričani.

Tako med drugim menijo, da bi država preveč posegla v pristojnosti lokalnih skupnosti s tem, ko bi določala naloge občinskim koordinatorjem, ki jih uvaja novela, je za STA pojasnil predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc.

Pozivajo tudi k začetku strokovne in vsebinske razprave o pripravi novega zakona o romski skupnosti, ki "naj obsega celovit pregled in morebitno izboljšavo vseh določb veljavnega zakona". Poudarjajo, da naj se novi zakon oblikuje v tesnem sodelovanju z romsko skupnostjo.

Dodali so, da zaradi izključenosti sveta iz prve faze priprave sprememb ne morejo podati vsebinsko oblikovanih predlogov. "Smo pa pripravljeni skladno s potrebami in pozivi predložiti konkretizirane in strokovno utemeljene predloge," so še zapisali v stališču.

Predlog novele zakona je bil v javni razpravi do 22. aprila, danes pa se izteče rok za predložitev stališča sveta romske skupnosti RS. Predlog med drugim v občinah z evidentiranimi romskimi naselji predvideva uvedbo občinskih koordinatorjev za izboljšanje položaja romske skupnosti, spremenili bi tudi sestavo sveta romske skupnosti in ureditev njegovega statusa. Po predlogu bi svet sestavljali vsi izvoljeni predstavniki romske skupnosti v svetih samoupravnih lokalnih skupnosti.