Peter Svetina. Foto: BoBo
Peter Svetina. Foto: BoBo

Svetina je povedal, da so lani obravnavali približno toliko pobud in zadev kot pred epidemijo covida-19, vendar pa so posamezniki po njegovem opažanju v vse težjem položaju, iz katerega pogosto le težko najdejo izhod. Ukrepov, ki bi lahko vlivali upanje, namreč velikokrat ni ali so prepočasni oziroma premalo jasni, so njegove besede zapisali pri varuhu. Svetina je obe poročili že v ponedeljek predal predsednici republike Nataši Pirc Musar in predsednici DZ-ja Urški Klakočar Zupančič.

Kot je danes povedal premierju, je institucija varuha lani obravnavala 5975 zadev, od tega 3026 pobud, in ugotovila 222 kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin ali druge nepravilnosti, največ na področju ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Podali so 83 novih priporočil. "Čeprav naša priporočila niso pravno obvezujoča, niso nič manj pomembna," je izpostavil.

Po njegovih besedah so ravno priporočila najpomembnejše orodje neodvisnih nadzornih institucij za varstvo človekovih pravic, njihovo uresničevanje pa izraža stopnjo demokratičnosti in zavezanosti vrednotam na področju spoštovanja človekovih pravic, prav tako pa izraža tudi stopnjo dostojanstva v posamezni državi. Z doslednejšim in hitrejšim uresničevanjem varuhovih priporočil je namreč po njegovem mnenju mogoče pomembno prispevati k večjemu spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin za vse ljudi.

"Država na ta način sledi zavezam, ki jih je sprejela, tudi na področju vladavine prava. Zgolj s splošnim sklicevanjem na človekove pravice brez odločnosti pri njihovem uveljavljanju nobena družba ne more računati na resnični napredek," je opomnil.

Izrazil je pričakovanje, da bodo uresničena vsa priporočila in da bo neodvisen položaj institucije varuha še naprej spoštovan ne nazadnje tudi pri umeščanju funkcionarjev varuha v ustrezne plačne razrede. Vsaka drugačna obravnava po Svetinovem mnenju pomeni slabitev položaja institucije in njenega poslanstva, ki je neodvisno, objektivno, pregledno in nepristransko varstvo pravic prebivalk in prebivalcev v razmerju do državnih organov, organov lokalne samouprave in nosilcev javnih pooblastil.

Predsednik vlade Robert Golob se je zavzel za spoštovanje priporočil in pozdravil varuhovo pobudo po okrepljenem varstvu človekovih pravic za starejše. Golob in Svetina si bosta tudi v prihodnje prizadevala za dobro in tvorno sodelovanje, so sporočili premierjevega kabineta.