Na predčasnem glasovanju lahko volivec glasuje samo na tistem volišču oziroma upravni enoti, kjer ima prijavljeno stalno prebivališče. Na volišču bo moral podpisati zahtevo, da želi predčasno glasovati, nato pa mu bo volilni odbor izročil tri glasovnice - za glasovanje na referendumih o pokojninski reformi, o delu na črno ter arhivih. Volivec lahko glasuje samo na enem ali dveh referendumih, a mora pred glasovanjem takšno željo jasno izraziti.
V četrtek pa se bo iztekel rok, do katerega je mogoče zahtevati nekatere posebne oblike glasovanja. Volivci, ki bi želeli glasovati zunaj kraja stalnega prebivališča, bodo to lahko v nedeljo storili na posebnih voliščih, imenovanih OMNIA. Gre za primere, ko, denimo, želi volivec iz Maribora glasovati v Ljubljani.
Za takšen način glasovanja morajo volivci do četrtka obvestiti svojo okrajno volilno komisijo oz. upravno enoto ter ob tem tudi navesti, na katerem izmed volišč OMNIA želijo glasovati. Seznam teh volišč je dostopen na spletni strani Državne volilne komisije.
Glasovanje tudi za invalide in bolne
Prav tako do četrtka je mogoče zaprositi tudi za glasovanje na domu. Volivce, ki zaradi bolezni ali slabše gibljivosti ne bodo mogli priti na volišča, bo v nedeljo na domu obiskal t. i. leteči odbor.
Tudi na tokratnem referendumu so vse okrajne volilne komisije določile najmanj eno redno volišče, ki je dostopno invalidom. Na nekaterih od teh volišč pa se bo glasovalo tudi z elektronsko glasovalno napravo. Volivci - invalidi, ki bi presodili, da jim njihovo "domače" volišče ni dostopno - lahko do četrtka vložijo zahtevo za glasovanje na volišču, ki je dostopno invalidom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje