trenutno zakonodajo in v treh mesecih predlaga rešitve.
Odbor za delo je med drugim zavrnil predlog sklepa SDS-a, da odbor predlaga vladi, da v najkrajšem času predlaga spremembo zakona o delovnih razmerjih in druge zakonodaje, ki ureja problematiko odpuščanj in drugih posledic ustanavljanj t. i. slamnatih podjetij. Podprl pa je sklep koalicije, da odbor predlaga inšpekciji za delo, da v primeru suma nepravilnosti pregledajo spoštovanje zakonodaje podjetij na tem področju. Odbor je prav tako zadolžil Durs, da pripravi poročilo o plačevanju socialnih prispevkov.
Pojbič: Ministrstvo se ne odziva
Poslanec SDS-a Marijan Pojbič je na seji odbora za delo v imenu predlagateljev seje, poslanske skupine SDS-a, povedal, da so zahtevali sklic nujne seje zaradi odpuščanja delavcev prek slamnatih podjetij. "Matična podjetja namreč želijo prek slamnatih podjetij rešiti problem odvečnih delavcev, nato pa gre to podjetje v stečaj. Ta podjetja so brez premoženja, zato delavci ne morejo od njih nič zahtevati. Odmeven je predvsem primer ustanavljanja hčerinskih podjetij za ta namen s strani SCT-ja in Tiskarne Inpo. Tudi sindikat Pergam opozarja na to problematiko, a se ministrstvo ne odziva," je izpostavil poslanec SDS-a.
Andrej Zorko iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je izjavil, da omenjena primera nista edina in da to ni nov pojav, temveč da izhaja že iz 90. let. Takrat so delavce prerazporejali v druge družbe, zdaj jih pa prezaposlujejo, novega delodajalca pa spravijo čim prej v stečaj, je pojasnil in zatrdil, da je pri tem oškodovana tudi država, ne le delavci. "Sprememba zakonodaje, ki bo tako ravnanje preprečila in kaznovala, je nujna," je še dodal.
"To je zloraba instituta spremembe delodajalca"
Po besedah direktorja direktorata za delo in pravice iz dela na ministrstvu za delo Petra Pogačarja, omenjeno problematiko že ureja zakon o delovnih razmerjih. "To, kar se dogaja, je zloraba instituta spremembe delodajalca," trdi Pogačar. Kot pravi, so na ministrstvu že ustanovili delovno skupino, ki išče rešitve.
Poslanka SDS-a Alenka Jeraj je opozorila, da podjetja dobijo subvencije po zakonu o subvencioniranju delovnega časa, nato pa, ko se izteče čas prejemanja subvencij, začnejo odpuščati zaposlene. "Že takrat smo ministra za delo opozorili, da mečemo denar skozi okno in da bodo podjetja, ko se bo iztekel čas subvencij, začela odpuščati. Minister je takrat dejal, da ljudje ne bodo odpuščeni," je dejala in dodala, da sta podjetji Konstrukcija VG in Centralgrad, v katerih so se po njenih besedah zgodila taka odpuščanja, na seznamu subvencioniranih podjetij.
Pogačar je Jerajevi odgovoril, da omenjeni podjetji nista dobili izplačanih subvencij. Strinja pa se, da je treba zakon o subvencioniranju delovnega časa preučiti in ugotoviti, ali so v programu subvencij sodelovala podjetja, ki so nato odpuščala delavce. "V tem primeru gre za očitno zlorabo zakona," je dejal državni sekretar.
"Prenos zaposlitve na agencijo še večji problem"
Andrej Magajna (SD) je izpostavil, da je prenos zaposlitve na pooblaščeno agencijo za zaposlovanje še večja težava. Motiv je očitno v tem, da je delavec pred iztekom pogodbe za določen čas za eno leto "prenesen" na takšno agencijo in potem ga podjetje znova zaposli.
Minister za delo Ivan Svetlik je pojasnil, da je prezaposlitev delavcev zakonita pot znotraj zakonodaje, vendar je problematično, ko se izkorišča na škodo delavcev. Zakonodaja o gospodarskih družbah in delovna zakonodaja sta po oceni ministra pomanjkljivi.
Poslanec LDS-a Ljubo Germič se je vprašal, ali ta država razmišlja o tem, da lahko nekdo, ki zaobhaja zakone, enakopravno konkurira na razpisih. "Sankcija mora biti takšna, da te odvrne od naslednjih kršitev," je predlagal.
"Moti me, ker smo šele zdaj odkrili problem tujih delavcev"
Majda Potrata iz SD-ja meni, da je treba zagotoviti participacijo delavcev pri vseh postopkih, tudi pri upravljanju in opozarjanju na pomanjkljivosti. Rešitve ne vidi samo v spremembi zakonodaje, zato predlaga premišljene posege. Moti jo, da smo šele zdaj odkrili nespoštovanje pravic tujih delavcev.
Franc Jurša iz DeSUS-a je delodajalce, ki prek slamnatih podjetij odpuščajo delavce, označil za barone. Dodal je: "Če so baroni, potem sigurno ne ravnajo prav, in za take je potreben poseben bič. Takšne delodajalce bi morali sankcionirati in spremeniti vse člene v zakonu, ki omogočajo ustanavljanje slamnatih podjetij."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje