V izredne razmere v zadnjih tednih države ne potiska le epidemija koronavirusne bolezni 19, pač pa po besedah Tanje Fajon tudi vlada, ko gre za nedopustne posege v tožilstvo, sodstvo, policijo in medije. Prav na to so se osredotočili tudi v predlogu ustavne obtožbe, ki so ji po njenih besedah naklonjeni tudi vodje LMŠ-ja, Levice in SAB-a. "To so grobi posegi. Spremljamo nasilno spreminjanje družbe," je opozorila. Kot je dejala na novinarski konferenci po srečanju, se vsak teden pojavljajo novi razlogi, da bi lahko ustavno obtožbo še dodelali.
Zagotovljenih je tudi vsaj 30 glasov za sklic izredne seje DZ-ja, na kateri bi razpravljali o interpelaciji notranjega ministra Aleša Hojsa. Voditeljica stranke SD je spomnila, da je minister nepreklicno odstopil, a se do zdaj to še ni zgodilo. Obenem pa je po njeni oceni že večkrat presegel svoja pooblastila, razlogov za interpelacijo je vedno več.
Izključena ni niti interpelacija Pivčeve
Trenutno opozicija sicer nima zadosti glasov za izglasovanje ustavne obtožbe ali interpelacije, potrebovali bi tudi glasove koalicijskih strank. Na vprašanje, ali pri tem računajo na glasove poslancev DeSUS-a, je Fajonova dejala, da je od njih odvisno, do kdaj bodo podpirali ravnanje SDS-a oz. kdaj bodo spoznali, da so del vladajoče strukture, ki "nasilno spreminja našo družbo". Glede kmetijske ministrice in predsednice DeSUS-a Aleksandre Pivec pa je dejala, da ne gre za vprašanje 400 evrov, pač pa za vprašanje etičnih in moralnih pravil. Po njeni oceni Pivčeva ne bi smela ostati ministrica. Interpelacije sicer po njenih informacijah v opoziciji še ne pripravljajo, ni pa ta izključena, je pojasnila.
"Želim in upam, da bi lahko prišli do predčasnih volitev," je dejala. Na takšno možnost se v SD-ju pripravljajo tudi s širšim posvetom vodstva stranke, ki bo v četrtek in petek in na katerem bodo pripravili alternativni program. Fajonova je ob tem pozvala k strnitvi vrst oz. večji enotnosti v opoziciji, ko gre za ključna strateška vprašanja, pri katerih imajo skupen interes. "Postaviti moramo jasno alternativno zgodbo," je poudarila.
Karantena po mnenju Fajonove ni primerna
Fajonova je sicer izrazila zadovoljstvo nad napovedjo, da bi se otroci lahko s 1. septembrom vrnili v šolo. Karantena ali kakršna koli zapora meja pa po njenem mnenju ne bi bil primeren ukrep. Bolje bi bilo razmisliti o morebitni uvedbi obveznega, a brezplačnega testiranja.
Voditeljica stranke SD se je dotaknila tudi nekaterih zunanjepolitičnih tem. Zelo skrb vzbujajoče je po njenem mnenju dejstvo, da bosta na enem od uvodnih panelov na strateškem forumu na Bledu o prihodnosti Evrope poleg Janše sodelovala tudi madžarski premier Viktor Orban in srbski predsednik Aleksandar Vučić.
Spomnila je, da so v SD-ju pretekli teden zahtevali nujno sejo odbora DZ-ja za evropske zadeve, na kateri bi spregovorili o strateški usmeritvi Slovenije. Po njenih besedah zunanji minister Anže Logar državo vleče izrazito v smer višegrajske četverice in "stran od evropskih vrednot". Kritična je bila do podpisa izjave o varnosti omrežij 5G v Sloveniji, kar po njenih besedah ni stališče EU-ja. "Slovenija je tu imela soloakcijo," je dejala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje