Na slovesnosti so se poklonili padlim borcem vojaškega krila TIGR. Venec je položil tudi predsednik republike Danilo Türk. Ob tem je poudaril pomen narodnoosvobodilnega boja slovenskega naroda.
Predsednik Türk je dejal, da so se danes zbrali k počastitvi spomina na enega izmed junaških in tragičnih dogodkov naše zgodovine. Poudaril je, "da po drugi svetovni vojni tigrovcem in njihovi organizaciji vse predolgo ni bilo zagotovljeno ustrezno priznanje in s tem zasluženo mesto v slovenski zgodovini".
"Vse predolgo je bilo prezrto junaštvo narodnoobrambnega upora Slovencev izza takratne rapalske meje. Prezrto ali vsaj premalo razumljeno pa je bilo tudi narodnostno zatiranje Slovencev v fašistični Italiji," je opozoril.
Po njegovih besedah mora narodnoosvobodilni boj slovenskega naroda za vselej ostati naša največja in skupna vrednota. "Danes, tri generacije po koncu druge svetovne vojne, bi bilo prav, da bi imeli zrelost, potrebno za trezne in tehtne presoje - brez potvarjanja zgodovine in brez politične zlorabe bolečih spominov," je poudaril.
Odzval se je tudi na uvodni pozdrav župana občine Ribnica Jožeta Levsteka, ki je dejal, da bi potrditev arbitražnega sporazuma pomenila izgubo dela slovenskega ozemlja in prostega dostopa do mednarodnega morja, s tem pa izgubo statusa pomorske države. Predsednik Türk je ob tem pojasnil, da je Slovenija pomorska država in bo to tudi ostala. Ničesar ni, kar bi ji ta status odvzelo, je zagotovil. "Slovenija je na poti, da dosežemo vse, in prav je, da smo pri tem samozavestni," je dodal.
V prvem oboroženem uporu Slovencev proti okupatorju se je 13. maja 1941 skupina tigrovcev na Mali gori pri Ribnici spopadla z italijansko patruljo. V boju je takrat padel tudi vodja vojaškega krila TIGR Danilo Zelen.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje