Posedel sicer že nekaj časa ni več član stranke, zdaj pa je izstopil še iz poslanske skupine, Trofenik pa tako poslansko skupino kot stranko zapušča naenkrat.
"Odločitev nisva sprejela hipoma ali zaradi enega samega razloga. Dokončno odločitev za izstop so povzročili vedno pogostejši primeri razhajanj v stališčih znotraj poslanske skupine in vedno bolj prisotna želja oziroma zahteva vodstva poslanske skupine in stranke po enotnosti," sta pojasnila v izjavi za javnost.
Ne strinjata se z izstopom iz koalicije
Prav tako se ne strinjata z odločitvijo, da Zares izstopi iz koalicije, saj bi po njunem mnenju morali tako odločitev sprejeti bistveno prej, in "ne zdaj ter ne na takšen način". "Stranka Zares, bivši minister in ministrice ter poslanska skupina Zares bi morali prevzeti svoj del odgovornosti za stanje v zdaj že bivši koaliciji, vladi in državi." Zdaj bi morala stranka vse sile in znanje posvetiti iskanju izhoda iz krizne situacije, dodajata.
"O razmerah v poslanski skupini Zaresa in v stranki Zares ne želiva javno razpravljati in komentirati, saj bi bilo to neproduktivno," sta še poudarila. Trofenik pa je za MMC dejal, da dodatnih izjav medijem ne bosta dajala, saj ne želita pretirane medijske pozornosti.
Juri: Stranka bo zdaj bolj homogena
Vodja Zaresovih poslancev Franco Juri na njuno odločitev pravi, da so bila določena razhajanja z drugimi poslanci predstavljena tudi javno. Spomnimo na glasovanja o nezdružljivosti županske in poslanske funkcije, ki je bila projekt Zaresa, a mu je v parlamentu uspelo dobiti večino šele v tretjem glasovanju. Posedel je takrat javno izražal pomisleke, med najbolj prepričanimi pa ni bil niti Trofenik.
Juri pravi, da so odhodi po eni strani sicer udarec za stranko, ker je njihova poslanska skupina manjša, po drugi strani pa verjame, da bo stranka zdaj operativno bolj homogena, "saj ostanejo tisti, ki se strinjajo z določenimi prioritetami. Zlasti pa ostanejo tisti, ki smo doslej dosledno delovali v vseh organih stranke".
Zaresu ostaja sedem poslancev
Stranki Zares, ki se je pred dnevi preselila v opozicijo, tako zdaj ostaja le še sedem poslancev - Franco Juri, Pavel Gantar, Gregor Golobič, Franci Kek, Alojz Potočnik, Vito Rožej in Tadej Slapnik. Iz stranke je pred mesecem izstopila tudi zdaj že nekdanja poslanka Cveta Zalokar Oražem, ki je morala poslanske klopi zapustiti, potem ko se je v parlament z ministrstva vrnil Golobič.
Z Zaresovim odhodom iz koalicije bi moral z mesta predsednika državnega zbora odstopiti tudi Pavel Gantar, saj je to mesto stranki pripadlo po 'koalicijskih usklajevanjih", a je premier Borut Pahor Gantarja prosil, da še ostane na položaju. Vodja poslancev Juri pa je zdaj zatrdil, da je Gantarjev odstop le še vprašanje časa. Da bo odstop sledil še ta mesec, pa je za spletni portal Siol.net dejal predsednik stranke Gregor Golobič. Odstop po njegovih navedbah ne bi bil smiseln le, če bi bilo julija glasovanje o zaupnici premierju Borutu Pahorju in bi se začelo 30-dnevno iskanje mandatarja. Je pa nad temi izjavami presenečen sam Gantar, ki je za Večer dejal, da datuma odstopa ne napoveduje in da tako priporoča tudi drugim. Kljub tem različnim izjavam pa vsi trije zatrjujejo, da nesporazumov v stranki glede tega vprašanja ni.
Nepovezani zadovoljni
Se je pa prihoda dveh novih poslancev razveselil vodja poslanske skupine nepovezanih Franc Žnidaršič, ki pravi, da se bo tako njihova poslanska skupina še okrepila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje