Predsednik Zveze delovnih invalidov Slovenije, ki danes praznuje 40. letnico delovanja, je za MMC pojasnil, da na Zvezi ugotavljajo porast potreb delovnih invalidov po brezplačni pravni pomoči, ki jo nudi Zveza v zevzi s težavami na delovnem mestu in njihovim zaposlovanjem. Novak opozarja tudi na nizka sredstva invalidov za preživetje, zaradi česar se invalidi s prošnjami po finančni pomoči vedno bolj obračajo na društva invalidov.
Bojijo se za službe
Novak je za MMC kot težavo izpostavil še strah pred izgubo službe, v primeru da zaradi invalidnosti oziroma poslabšanja njihovega zdravstvenega stanja, ne bi zmogli opraviti vseh zahtev delodajalcev in odpuščanje invalidov, ki so edini vir zaslužka v družini. "Pri odpuščanju je velik problem, ko odpustijo invalida, ki kot edini preživlja družino, ali če sta oba zakonca zaposlena v istem podjetju in oba ostaneta brez plačila za svoje delo," pojasnjuje.
Kot veliko težavo zaposlenih invalidov pa je Novak izpostavil še šikaniranje. "Veliko invalidov pri reševanju svojih težav navaja oz. opisuje ravnanje delodajalca, ki kaže na šikaniranje, vendar se v strahu za službo ne odločajo za pravno ukrepanje glede tega, vendar se poslužujejo pravnih sredstev s ciljem za ohranitev delovnega mesta," pravi Novak in dodaja, da gre predvsem za starejše delovne invalide.
Število brezposlenih invalidov se je v zadnjem letu zvišalo za 10 odstotkov, po zadnjih podatkih je na Zavodu za zaposlovanje okoli 16 tisoč invalidov, samo od oktobra lani do aprila letos je brez dela ostalo več kot tri tisoč invalidov.
A. Me.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje