Predsednik SOS-a in novomeški župan Gregor Macedoni je po seji predsedstva združenja, ki je potekala v Celju, ponovil opozorila, ki so jih predstavniki občin že izpostavili v preteklih tednih – da predlog izhodišč za obdavčitev stanovanjskih nepremičnin posega v trenutno veljavne prihodke občin iz naslova davka od premoženja. Ob tem je opozoril, da je Slovenija zelo različna, zato lahko načrti vlade, ki so sicer pozitivni in legitimni, v določenih okoljih povzročijo kar nekaj negativnih učinkov.
"Zelo težko je zagovarjati stališče, da gre samo za davek na premoženje, ne pa tudi za davek na nepremičnine, ki je v večini evropskih držav prihodek lokalnih skupnosti," je dejal Macedoni in izrazil željo predstavnikov lokalnih skupnosti, da bi s tovrstnim obdavčenjem dosegli aktivacijo praznih stanovanj, saj so analize pokazale, da je predvsem v največjih občinah praznih več deset tisoč praznih stanovanj.
Zdaj predlagane rešitve bodo po besedah predsedujočega SOS-u povzročile obdavčitev tudi premoženja v primerih, ko ima nekdo svoj drugi objekt v kakšni od podeželskih občin in ga je dolga leta ustvarjal z lastnim delom. "Čeprav gre večinoma za objekte nižje vrednosti in s tem tudi za nižjo davčno obremenitev, to ne bo zasledovalo cilja po reševanju stanovanjske problematike, hkrati pa bodo dodatno obdavčeni ljudje, ki so že zdaj lahko v težjih socialnih razmerah," je dejal Macedoni.
Na vprašanje, ali bodo zahtevali, da jih v nadaljnjem postopku vseeno vključijo v usklajevanja, je novomeški župan dejal, da že udeležba državne sekretarke Katje Božič in direktorice direktorata za sistem davčnih, carinskih in drugih javnih prihodkov na ministrstvu za finance Tine Humar na seji v Celju kaže, da se ministrstvo zaveda, da je lokalna samouprava pomemben deležnik v pogovorih.
Občine so namreč, je poudaril Macedoni, primarno odgovorne za prostorsko načrtovanje in stanovanjsko politiko, zato se država v obeh omenjenih primerih težko izogne intenzivnemu dialogu in usklajevanju z njimi. Lokalne skupnosti so sicer že zdaj upravičene do nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, ki pa je po besedah predsednika SOS-a tudi na precej trhlih pravnih temeljih. V zvezi z njim je bilo v zadnjih letih kar nekaj obravnav na ustavnem sodišču in je trenutno na neki začasni pravni podlagi, zato v SOS-u menijo, da bi bilo nujno poenotiti obdavčitve nepremičnin z enostavnejšim modelom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje