Slovenska afganistanska misija Nata Isaf bo tako v Heratu okrepljena s tremi vojaki, ki bodo sodelovali v skupini za mentorstvo in povezave. Od februarja dalje bo tako v Afganistanu rotacijsko prisotnih do deset pripadnikov Slovenske vojske. Prav tako je vlada Kabulu namenila pomoč v obliki donacije 40-metrskega montažnega mostu, ki so ga v Afganistanu od 10. 4. 2008 že uporabljale sile Isafa.
S 15. marcem pa se bo končalo slovensko sodelovanje v vojaški operaciji EU-ja v Čadu in v Centralnoafriški republiki, saj misiji na omenjen datum preneha mandat, določen z resolucijo OZN-a. Skladno z logističnimi zmožnostmi se bo 15 pripadnikov SV-ja z območja umaknilo v najkrajšem mogočem času po prekinitvi misije.
Uredba: Znižanje dovoljenj za četrtino
Ministrski zbor je zaradi učinkov in pričakovanih posledic pešanja svetovnega ter domačega gospodarstva sprejel uredbo o določitvi kvote delovnih dovoljenj za leto 2009. Uredba predlaga znižanje števila delovnih dovoljenj za tujce za četrtino. Medtem ko so imeli delodajalci leta 2008 na voljo 32.000 dovoljenj za zaposlitev tujcev, je za letos predvideno znižanje skupne kvote na 24.000 novih dovoljenj.
Poleg tega predlog uredbe spreminja tudi razmerja posameznih dovoljenj znotraj kvote. Tako se število dovoljenj za zaposlovanje tujcev zmanjšuje na 11.000 (lani 20.900), število dovoljenj za sezonsko delo tujcev se povečuje na 10.300 (lani 8.000), število dovoljenj za delo napotenim tujcem pa zmanjšuje na 1.500 (lani 2.000).
Žunič razrešen
V okviru kadrovskih zadev so ministri med drugim odločili, da se Anton Žunič z 29. 1. 2009 razreši s funkcije državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade.
Prav tako je bil sprejet odgovor na tožbo Rajka Siročiča zoper odločbo vlade o razrešitvi s funkcije predsednika uprave Darsa. Zoper odločbo je Siročič vložil tožbo na Okrožnem sodišču v Celju, in sicer iz dveh pritožbenih razlogov: 1) po njegovem mnenju naj bi razrešitev predlagal neupravičeni predlagatelj (pravi predlagatelj naj bi bil nadzorni svet družbe in ne minister za promet), 2) poleg tega pa je bila razrešitev brez utemeljenih razlogov. Ker je med sodišči potekal spor o pristojnosti, o kateri je na koncu odločilo Vrhovno sodišče, je postopek šele v fazi odgovora na tožbo.
Očitke Siročiča vlada zavrača, saj za imenovanje uprave Darsa, kot navaja vlada, veljajo posebna določila Zakona o Darsu, ki določa, da upravo imenuje in razrešuje vlada in za to ne potrebuje posebnega predloga. Nadzorni svet ima v skladu s statutom samo možnost oziroma pravico, da predlaga razrešitev uprave. Vladi pa tega predloga ni treba upoštevati, če meni, da ni primeren ali potreben.
L. D.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje