Lovro Šturm je bil doktor pravnih znanosti, redni univerzitetni profesor za področje upravnega prava in upravnih znanost na Pravni fakulteti v Ljubljani. Bil je zaslužni profesor ljubljanske univerze in dekan Fakultete za poslovne vede pri Katoliškem inštitutu v Ljubljani.
Imenovan je bil za ustavnega sodnika ter je nato med letoma 1997 in 1998 ustavnemu sodišču tudi predsedoval.
Dvakrat je sodeloval v vladi, in sicer kot minister za šolstvo in šport leta 2000, ko je vlado vodil Andrej Bajuk, Šurm pa je bil nestrankarski minister iz kvote SLS+SKD, ter med letoma 2004 in 2008, ko je bil pravosodni minister iz kvote NSi-ja v vladi Janeza Janše. Ko je Slovenija od januarja do junija 2008 predsedovala Evropskemu svetu, je vodil Evropski svet v sestavi ministrov za pravosodje EU-ja.
Deloval je tudi kot strokovnjak v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) ter v Evropskem centru za koordinacijo raziskovanj na področju družbenih znanosti. Bil je predsednik slovenske delegacije Mešane diplomatske komisije za ugotovitev in označitev slovensko-hrvaške meje, direktor Inštituta za pravo človekovih pravic in predsednik Zbora za republiko.
Bil je avtor številnih knjig in člankov. Njegovi najpomembnejši znanstveni prispevki so bili med drugim na področju zakonitosti delovanja uprave, ustavnosodnega varstva človekovih pravic, pravnega varstva osebnih podatkov in okolja.
Prejemnik državnega odlikovanja
Za izjemen prispevek pri uveljavljanju pravne države, ustavnosti in ustavne znanosti je 2020 prejel srebrni red za zasluge RS. Kot so v obrazložitvi zapisali v uradu predsednika države, je Šturm s svojim znanjem in ugledom pomembno prispeval k demokratizaciji Slovenije že pred letom 1990 ter s svojimi številnimi prispevki sodeloval pri preoblikovanju ustavnega sistema in prehodu v ustavno demokracijo.
Po osamosvojitvi je kot predsednik ustavnega sodišča oblikoval in uveljavil novo vlogo sodišča in si prizadeval za javno objavljanje vseh odločb in sklepov, kar je pripomoglo k utrjevanju pravne varnosti, prav tako pa je pomembno njegovo pionirsko delo pri interpretaciji številnih določb slovenske ustave, so dodali.
Odzivi slovenske javnosti in politike
"Bil je minister, ki je izhajal iz izkušenj in zgodovine. (...) Imel je izjemen občutek za zgodovinske krivice in njihovo popravo," so zapisali na ministrstvu za pravosodje, ki ga je Šturm vodil kot minister iz kvote NSi-ja v prvi vladi Janeza Janše.
Dodali so, da se je kot velik mož znal tudi opravičiti - tudi osebam, ki so se jim zgodile kršitve človekovih pravic, in je te kršitve pravnomočno ugotovilo sodstvo.
"Trudil se je za vzpon slovenskega pravosodja, zlasti preko Projekta Lukenda, ki se je začel v njegovem mandatu ministra. Zastopal je stališče, da mora biti kot minister za pravosodje tudi 'strelovod za slovensko pravosodje', kadar je le-to kritizirano, kritike pa morajo biti premišljene in ne splošne," so navedli.
Spomnili so še, da je kot minister za pravosodje pripomogel tudi k posodobitvi ureditev sodnih postopkov, predvsem pravdnega in kazenskega. Odlično pa je vodil tudi zahtevna in obsežna pogajanja v času prvega predsedovanja Slovenije Svetu EU-ja, so dodali.
"Njegovo razgledanost in zmožnost dolgoročnega ter premišljenega razmišljanja bomo pogrešali. Njegovi prispevki k razvoju pravne države in človekovih pravic v Republiki Sloveniji, ter prispevki s področja poprave preteklih krivic, ne bodo pozabljeni," so navedli.
Prvak NSi-ja Matej Tonin je na Twitterju zapisal, da je bil Šturm "neutruden borec za dosledno uveljavljanje načel pravne države in vrednot slovenske osamosvojitve". "S svojim delom je predstavljal zgled varovanja človekovih pravic in dostojanstva. Ob njegovi smrti sem v mislih in molitvah s svojci," je zapisal in jim izrekel sožalje.
Premier Janša pa je spomnil, da je bil Šturm tudi med ustanovnimi člani Demosa v času zorenja slovenske pomladi in osamosvajanja Slovenije, predsednik ustavnega sodišča in Zbora za Republiko, sicer pa velik domoljub, intelektualec in bojevnik za človekove pravice. Tudi on je svojcem izrekel sožalje.
Sožalje družini pokojnega Šturma je na Twitterju izrazil tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je spomnil, da je Šturma odlikoval s srebrnim redom za zasluge za izjemen prispevek pri uveljavljanju pravne države, ustavnosti in ustavne znanosti. Prav tako so sožalje družini Šturm izrekli slovenski škofje, ki se "Bogu zahvaljujejo za njegovo življenjsko poslanstvo, še posebej na področju verske svobode slovenskih kristjanov".
Kot so zapisali v skupni izjavi Akademskega društva Pravnik in Slovenske škofovske konference, je Šturm s svojim pedagoškim in znanstvenoraziskovalnim delom pomembno prispeval k razvoju pravnega študija in slovenske pravne misli. Njegovo strokovno in znanstveno delo ni obsegalo samo področja upravnega prava in upravnih znanosti, temveč je segalo tudi na druga pravna področja, od ustavnega prava in prava človekovih pravic ter poprave krivic, prava verske svobode do humanitarnega in mednarodnega prava.
Kot navajajo, je Šturm s svojimi raziskavami pomembno prispeval k razumevanju narave prava in zlorab prava v nedemokratični ureditvi, kot sodnik in predsednik ustavnega sodišča pa je pomembno prispeval k oblikovanju doktrine svobodne in demokratične družbe, pravnih načel vladavine prava, načela sorazmernosti, predpostavk pravne države, pravne omejitve oblasti, varstva zasebne lastnine in posameznikove svobode. Izjemen čut za pravičnost ga je v vlogi ministra za pravosodje denimo vodil pri oblikovanju programa sodnih zaostankov, so izpostavili.
"Profesor Šturm je kot eden vodilnih teoretikov slovenske pravne misli s svojimi pogledi in z razlago Ustave RS pustil sledi generacijam študentov prava. Z neusahljivo energijo je bil predan delu in izzivom v številnih pravniških, pedagoških in znanstvenoraziskovalnih krogih. Izjemnega pomena je tudi njegova založniška dejavnost, v okviru katere je v naš prostor prinašal nove ideje, ki so bile vse zakoreninjene v klasični evropski demokratični in pravni misli," je še zapisano v izjavi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje