Geza Erniška je bil rojen 1. februarja 1952 v Tešanovcih. Foto: BoBo
Geza Erniška je bil rojen 1. februarja 1952 v Tešanovcih. Foto: BoBo

Ni naključje, da je Geza Erniša še ob enem svojih zadnjih javnih nastopov ob 31. oktobru, dnevu reformacije, ki je tudi po njegovi zaslugi v Sloveniji od leta 1992 državni praznik, dejal, da brez miru med religijami ni miru na svetu, je za TV Slovenija poročal Bojan Peček.

Ves čas svojega poslanstva, katerega osrednji del je 18-letno obdobje med 1995 in 2013, ko je vodil slovensko Evangeličansko cerkev augsburške veroizpovedi, se je namreč zavzemal za povezovanje. Prav to je po njegovem osrednje sporočilo reformacije. "Ki naj nas kot narod poveže in nikoli ne deli, lubi Slovenci nas je nagovoril Trubar, ki ni delal pri tem nobenih razlik," je Erniša dejal ob dnevu reformacije leta 2013.

"Mnogo je poštenih, pridnih in sposobnih ljudi, ki jim je treba dati priznanje in izreči zahvalo za marsikaj, pa vendar je vseeno treba tudi povedati in dodati, da se od začetka stvarstva pa vse do danes v zgodovino človeka vtihotaplja marsikaj, kar ne krasi našega osnovnega poslanstva: biti človek."

Geza Erniša

Najprej senior, nato škof in nazadnje častni škof Geza Erniša je osebnost, ki je največ prispevala k promociji protestantskih vrednot in k prepoznavnosti Evangeličanske cerkve. V imenu katere je poudarjal, da ni vse v materialnih dobrinah.

Potrebno je čuteče srce

Sorodna novica "Pravi voditelji so tisti, ki so sposobni presegati ideološke in tudi verske razlike"

"Hkrati pa moramo ostati ljudje solidarnosti. Nobena ekonomija, pa naj bo še tako uspešna, ne bo rešila vseh problemov tega sveta, mora biti zraven tudi čuteče srce," je povedal 31. marca 2013.

Geza Erniša je diplomiral na bratislavski teološki fakulteti, služboval je v Murski Soboti, na Goričkem in v zadnjih letih njemu najdražjih, domačih Moravskih Toplicah, kjer je krstil tudi svojega sedmega vnuka.

"In vsem je potrebno zaželeti in narediti ta svet lepši in tako tudi vzgajam jaz svoje vnuke, da ne vidijo samo sebe, ampak da delijo tudi z drugimi otroci vse tisto, kar vsakdanje življenje prinaša," je povedal ob krstu vnuka 5. aprila 2015.

Škof Erniša je bil tudi član sveta svetovne luteranske zveze, za uspešno, povezovalno in k strpnosti usmerjeno vodenje evangeličanske cerkve pa je prejel državno odlikovanje Srebrni red za zasluge, ki mu ga je leta 2013 podelil predsednik države Borut Pahor.

"Je zgleden mož in oče, vitalen in družaben človek ter priljubljen krajan Moravskih Toplic, vključen v lokalno samoupravo. Veliko pozornost namenja skrbi za ljudi v stiski, pri čemer evangeličanska humanitarna organizacija Podpornica pomaga ljudem, ne glede na njihovo veroizpoved ali nazor. Mag. Erniša se odziva tudi na politike, ki urejajo družinsko in druge oblike javnega življenja. Toda kot prvi med enakimi ve, da politika ne spada v Cerkev," je bilo takrat zapisano v obrazložitvi.

Poslovil se je prvi evangeličanski škof Erniša
Geza Erniša: Ekumenizem
Geza Erniša: Deliti veselje