Opoziciji je uspelo le s petimi predlogi, in sicer pri zakonu o financiranju pokrajin. Pokrajine naj bi po novem dobile večji delež trošarin. Spreminja se tudi formula za izračun primerne porabe.
Delež trošarin od alkohola se s predvidenih 20 odstotkov zvišuje na 90 odstotkov, delež od tobaka in tobačnih izdelkov pa s predlaganih 5 odstotkov na 10 odstotkov. Vsaki pokrajini bo, tako kot je predlagal Zares, pripadel sorazmeren delež glede na število prebivalcev, poroča Radio Slovenija.
Diši po obstrukciji s strani opozicije
Za opozicijo te spremembe niso dovolj. Miloš Pavlica (SD) je opozoril, da koalicija ni sprejela tistih amandmajev, ki bi povečali avtonomnost pokrajin. V spremembah zato vidi le fineso oz. način porazdelitve tistih sredstev, ki so na razpolago. Milan Petek (LDS) je spremembe podobno označil - po njegovem gre namreč za lepotne rešitve, "ki sistemskih težav, ki jih imamo s to zakonodajo, ne rešujejo".
Vili Trofelnik (Zares) že napoveduje, da kljub spremembam takšne zakonodaje ne morejo sprejeti. Zato bo sodelovanje z njihove strani mogoče le, če bo možno, da na plenarnem zasedanju pride do bistvenih sprememb. V nasprotnem primeru tako Zares kot tudi druge opozicijske stranke napovedujejo obstrukcijo, kar bi pokrajinsko zakonodajo vodilo v negotovo usodo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje