Pod geslom Glas za otroke, glas za prihodnost se je v Škofji Loki začel ustanovni kongres. Zbralo se je okoli 200 delegatov, overjene izjave o ustanovitvi stranke pa je podpisalo več kot 120 ustanovnih članov. Že v uvodnem delu zasedanja so izglasovali sklep o ustanovitvi stranke. Sprva so za krajše ime stranke predlagali Glas, ob ustanovitvi pa so podprli ime Za otroke. Sprejeli so tudi programsko deklaracijo.
Predsedniško mesto je po pričakovanjih pripadlo Alešu Primcu, podpredsedniško pa Metki Zevnik. "Protidružinsko politiko je treba nehati, dosti je bilo tega," je poudarila Zevnikova. Po njenih besedah bodo naslednje parlamentarne volitve "referendum za normalno Slovenijo". V zvezi z morebitnimi predčasnimi volitvami je dejala, da velja pustiti času čas: "Ko pride čas, mi smo pripravljeni."
O morebitni vložitvi referendumske pobude v zvezi z novim družinskim zakonikom je Zevnikova dejala, da bodo referendum volitve, ki bodo glas za družino, otroke, mladino in domovino. "V zakoniku je opredelitev družine spremenjena, torej ni prava. Zakonik le enkrat v 350 členih omeni razširjeno družino treh generacij, kar je nerazumljivo."
Štirikrat "več za Slovenijo"
Pred začetkom zasedanja je Primc v izjavi za medije povzel glavno sporočilo kongresa: "Štirikrat več za Slovenijo – več spoštovanja mam in očetov, več otrok, višje plače in višje pokojnine." Za zdaj ni želel govoriti o političnih zavezništvih, ki si jih želi nova stranka. Po njegovih besedah bo čas za razmislek o tem šele po kongresu.
"Danes je naš dan, danes se moramo ukvarjati sami s seboj, se spoznati in narediti načrt za naprej. O drugih vprašanjih bomo odločali, ko bo za to čas," je dejal. Dodal je, da bodo na kongresu sprejeli programske smernice, volilni program pa bodo oblikovali pozneje.
Iz koalicije Za otroke gre
Stranka Glas za otroke in družine je nastala iz istoimenskega gibanja, ki je pot začelo kot koalicija Za otroke gre!. Gibanje je postalo prepoznavno predvsem po prizadevanjih na področju družinske politike, zato ni naključje, da vstopa v politični prostor na materinski dan. Temu pritrjuje tudi predlog programske deklaracije.
Iniciativni odbor je strankin pogled na prihodnost strnil v 38 deklaracijskih točkah, ki temeljijo na spoštovanju materinstva in očetovstva, slovenske kulture, dela, nedeljskega počitka in krščanstva. Nova stranka želi v politiko prinesti "pristne, tradicionalne vrednote, ki narod ohranjajo pri življenju". Volivce bo nagovorila "kot družinska stranka z vizijo".
Pred začetkom kongresa so se delegati zbrali pri maši, zasedanje pa se je začelo s podelitvijo nagrade bela vrtnica Angelci Likovič. V obrazložitvi je bilo poudarjeno nagrajenkino prizadevanje za otroke in družine. "V novo stranko so vstopili tisti, ki si želijo lepši jutri za naše otroke in naše družine," je dejala Likovičeva.
Poziv k tradicionalnim vrednotam
Razprava je pozvala k tradicionalnim vrednotam. Član iniciativnega odbora za ustanovitev stranke Franci Donko je o morebitni referendumski pobudi dejal, da bodo o tem razmišljali pozneje: "Največja slabost zakonika je, da se predvsem ukvarja z ločevanjem staršev, ne pa z zvestobo, ljubeznijo ter trdno zvezo med moškim in žensko. Zakonik bo vsekakor treba popraviti, če ne zdaj, pa bo to storila nova demokratična vlada."
V zvezi z morebitnim zavezništvom strank Za otroke in NSi je Donko izrazil upanje, da si bo NSi po njihovem zgledu še bolj prizadevala za družinske vrednote. Dejal je, da želijo v novi stranki nagovoriti malega človeka, ki je nekoč volil Krambergerja: "Če želimo Slovenijo znova pripeljati v tire normalnosti, je pomembno, da se stranke slovenske pomladi združijo v koalicijo."
Magajna za zavezništvo
Med gosti kongresa je bilo opaziti tudi predsednika zunajparlamentarne stranke Krščanski socialisti Slovenije –- Krekovi socialisti Andreja Magajno. V izjavi za medije se je zavzel za zavezništvo z novo stranko: "Misel Janeza Evangelista Kreka je skupna točka, ki povezuje obe stranki. Krek je prihodnost za Slovenijo, ne pa Cerarjeva vizija 2050."
Med prednostnimi nalogami stranke so tudi pravna država, pridobitev zaupanja v demokracijo ter vzdržni plačni, pokojninski in zdravstveni sistem. Šolstvo in gospodarstvo naj hodita z roko v roki, so še navedli pobudniki stranke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje