Podpise za referendum, na katerem bi volivci odločili, ali so za spremembo študentskega dela in uvedbo malega dela, ki ob študentih in dijakih vključuje še upokojence ter brezposelne, zbirajo Gibanje za dostojno delo in socialno družbo, zveza svobodnih sindikatov, študentske ter druge organizacije. V gibanju namreč pravijo, da se je aktivnostim za zbiranje podpisov do zdaj pridružilo tudi skoraj sto organizacij.
Opozarjajo na nevšečnosti
V osmih dneh so zbrali 30.000 podpisov. Čeprav bo potrebnih 40.000 podpisov zbranih pred koncem roka, bodo zbiranje nadaljevali do 6. februarja. Opozorili pa so tudi na nekaj nevšečnosti pri zbiranju podpisov v preteklih dneh, ki so bile povezane predvsem z napotki ministrstva za javno upravo.
Na ministrstvu so namreč načelnike upravnih enot pozvali, da ni potrebe po obratovalnem času ob sobotah. Prav tako je bilo v preteklem tednu veliko težav z oddajo elektronskih podpisov, saj nekaj časa ta storitev sploh ni bila na voljo, so pojasnili.
Vlada in ministrstvo za delo se bosta dejavno vključila v prepričevanje ljudi, da je zakon o malem delu neškodljiv
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je komentiral zbiranje podpisov za referendum o malem delu. Dejal je, da bodo morali kmalu čestitati tistim, ki so se angažirali za zbiranje podpisov, kar pomeni, da bomo zakon kmalu lahko preverili na referendumu. Napovedal je, da se bosta vlada in ministrstvo dejavno vključila v to, da bi prepričala državljane, da je zakon o malem delu zanje neškodljiv, povečuje socialno varnost, saj bo malo delo varnejše, kot je danes pogodbeno in študentsko delo, in bo zmanjšal sivo ekonomijo. Zakon zlasti malim podjetjem omogoča prožno in zakonito opravljanje občasnih in začasnih del, prinaša dodatna sredstva v pokojninsko in zdravstveno blagajno, študentom pa daje več sredstev za štipendije.
Ob je minister opozoril na vprašanje, ali lahko zakon na referendumu "na pravi način testiramo pri ljudeh, ki so vključeni v sivo ekonomijo" in ali je smiselno, da lahko študentski servisi z denarjem, ki ga zberejo od posredovanja študentskega dela, financirajo kampanjo za zbiranje podpisov in referendumsko kampanjo, vlada pa ima pri tem zavezane roke. "Treba se je vprašati, kako lahko s takšnimi iniciativami sploh igramo enakovredno igro, ko gre za prepričevanje državljanov o teh vprašanjih."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje