V ponedeljek ob 19.10 se je v Velenju zgodila ena najhujših rudniških nesreč na tem območju, ko so po vdoru mokre gline v odkop umrli trije rudarji. Šaleška dolina se je v preteklih dneh zavila v črnino, odpovedali so vse javne prireditve (v Šoštanju do vključno nedelje, v Velenju do vključno sobote), v znak spoštovanja do rudarjev so se oz. se bodo oglasile gasilske sirene, umrlim se poklanjajo z minuto molka.
Vlada je ob tem 24. januar razglasila za dan žalovanja po celotni državi, kar pomeni, da bodo zastave na poslopjih državnih ustanov in ob njih spuščene na pol droga. Ob tem je vlada vse organizatorje kulturnih in drugih prireditev pozvala, naj vsebino prilagodijo dnevu žalovanja.
V Velenju se bodo danes dvakrat (ob 12. uri in ob 19.10, ko se je zgodila tragična nesreča) oglasile gasilske sirene, pri čemer na občini občane obakrat pozivajo k minuti molka. Poleg tega bodo ob 19.10 za eno minuto ugasnili javno razsvetljavo na Titovem trgu, Cankarjevi cesti in celotni promenadi.
Župan Mestne občine Velenje Peter Dermol, mestni svetniki in člani občinske uprave se bodo žrtvam nesreče ob 12. uri in ob 19.10 poklonili pri spomeniku rudarja na Titovem trgu. Predstavniki Premogovnika Velenje bodo ob 16. uri v Domu kulture Velenje pripravili žalno sejo, ki jo bodo predvajali tudi pred domom. Po žalni seji bo sledila še žalna slovesnost ob spomeniku rudarja na Titovem trgu. Obeh dogodkov se bo udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob, udeležbo pa je napovedala tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar.
Velenjski župan Dermol, župan občine Šoštanj Boris Goličnik in generalni direktor Premogovnika Velenje Marko Mavec bodo k spomeniku rudarja položili žalni venec. Poleg tega v Velenju na Kidričevi in Šaleški cesti visijo črne zastave. Kot so še sporočili iz mestne občine, so ob dnevu žalovanja ustavljena tudi vsa gradbena dela po mestu, lastnike lokalov pa so prosili, naj v znak spoštovanja ne vrtijo glasne glasbe v svojih lokalih.
V Šoštanju, od koder prihajata dva od treh pokojnih rudarjev, so se sirene v njihov spomin sprožile že v četrtek, zaposleni so ustavili delo in se z minuto molka poklonili žrtvam tragedije.
V jamo vdrla mokra glina
V jamo Preloge, kjer je takrat delalo 14 rudarjev, je vdrlo več sto kubičnih metrov mokre gline. Nesreča naj bi se zgodila na t. i. čelu jame, takoj pri začetku rova, kjer se opravlja odkop in je najbolj izpostavljeno mesto odkopa. Večina se je pravočasno rešila, trije rudarji pa so ostali ujeti. Stekla je reševalna akcija, v okviru katere so ročno odkopavali material in se skušali prebiti do rudarjev, vendar se ni končala po željah. Prvega od treh rudarjev so mrtvega našli že kmalu po nesreči, druga dva so iz jame prenesli v sredo.
Tako uprava Premogovnika Velenje na čelu z direktorjem Markom Mavcem kot premier Golob sta družinam umrlih – dva izmed pokojnih sta bila očeta majhnima deklicama – obljubila materialno in drugo pomoč. Sodelavcem pokojnih medtem po zagotovilih Mavca nudijo tudi psihološko pomoč. "To so trenutki, ki jih bodo podoživljali vse svoje življenje," je dejal Mavec in dodal, da je normalno, da se je v rudarje naselil strah.
Iz uprave premogovnika so sporočili, da je težava, da so se na odkopu že pojavile deformacije, zato ga želijo čim prej spraviti v obratovanje. Kar se tiče proizvodnje, naj bi jo nameravali v jami Pesje zagnati v četrtek, poroča Radio Slovenija. Generalni direktor premogovnika Mavec sicer poudarja, da naj bi bil velenjski premogovnik eden najvarnejših rudnikov na svetu, saj v njem do ponedeljka zadnjih 22 let ni bilo hude nesreče.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje