Potem ko je pretekli teden v ponedeljek grožnje z bombo na elektronske naslove prejelo več kot 200 slovenskih vrtcev, osnovnih in srednjih šol, je v odzivu pomembno vlogo odigral lani sprejeti protokol o obveščanju in ukrepanju v primeru groženj v vzgojno-izobraževalnih zavodih, so sporočili z ministrstva za vzgojo in izobraževanje.
Šolski minister Vinko Logaj in notranji minister Boštjan Poklukar, ki sta o odzivu in ukrepih po tem dogodku skupaj s predstavniki policije razpravlja na delovnem sestanku, sta protokol ocenila kot koristen, a poudarila, da se je izkazalo, da bi bile potrebne nekatere izboljšave. "Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje se zavedamo, da je pri zagotavljanju varnosti učencev, dijakov in vseh zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih zavodih treba tako nenehno izpopolnjevati preventivne dejavnosti kot tudi izjemno hitro in učinkovito ukrepati," je v uvodu dejal minister Logaj.
Dodal je, da so "v skrbi in prizadevanjih za varno ter spodbudno učno okolje" temeljito evalvirali obstoječi protokol in predlagali izboljšave pri komunikaciji z javnimi vzgojno-izobraževalnimi zavodi. "Preverjamo različne načine še hitrejšega in učinkovitejšega obveščanja, tudi s pomočjo SMS-sporočil," je poudaril.
Poklukar napovedal tudi usposabljanje pedagoških delavcev
Minister Poklukar je poudaril, da je bil odziv policije po tem, ko so šole prejele sporočila z varnostno grožnjo, ustrezen. "Ker pa bi želeli zagotoviti maksimalno usklajeno delovanje vseh deležnikov in ničesar ne prepustiti naključju, smo na današnjem sestanku govorili o ukrepih, s katerimi bi nadgradili oziroma izboljšali obstoječi protokol," je dodal. Poklukar je tako predlagal, da se v protokolu dodatno opredeli komunikacija z vsemi deležniki in splošno javnostjo ter natančneje določi kontaktne osebe s stalno dosegljivostjo in medsebojno obveščanje predstojnikov.
Notranji minister je sicer že naslednji dan po dogodku izdal usmeritve in obvezna navodila za učinkovito ukrepanje v primeru groženj vzgojno-izobraževalnim zavodom in drugih podobnih nevarnih dogodkih. Kot je napovedal na sestanku, bodo policisti tudi usposobili pedagoške delavce, zlasti v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah, za učinkovito ukrepanje v skladu s protokolom. "Verjamem, da so vzgojno-izobraževalni zavodi prepoznali nujnost usposabljanja in se bodo nanje odzvali v čim večjem številu," je dodal. Pomembnost obveznega usposabljanja vseh zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih zavodih je poudaril tudi minister Logaj in napovedal pripravo načrta tovrstnih dejavnosti v prihodnje.
Ministra in predstavniki policije so ugotovitve pozneje predstavili tudi predstavnikom združenja ravnateljev vrtcev, združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev, zveze srednjih šol in dijaških domov, skupnosti vrtcev ter zveze aktivov svetov staršev, ki so odziv pristojnih po nedavni grožnji pohvalili, in podali nekatere predloge izboljšav, so sporočili z ministrstva za vzgojo in izobraževanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje