Foto: Televizija Slovenija
Foto: Televizija Slovenija

Po mnenju dela javnosti je bil način vodenja oddaje namreč neprimeren. A v vodstvu zavoda so znova poudarili, da so voditeljico in ekipo oddaje zelo jasno podprli.

V. d. direktorja Televizije Slovenija (TV SLO) Valentin Areh je dejal, da je bila voditeljica oddaje Erika Žnidaršič po prvem delu oddaje o Kanglerju, predvajanem 6. januarja, žrtev lažnih govoric, denimo o prekinitvi delovnega razmerja z njo. Ponovil je, da vodstvo TV SLO in informativnega programa zavračata vse pritiske. Verjamejo, da je oddaja temeljila na verodostojnih podatkih in dokazih. Če lahko kdo dokaže nasprotno, mu ostanejo pravna sredstva, kot sta zahteva po popravku ali tožba, je spomnil.

Predsednik komisije sveta za informativne programe Leon Oblak pa je povedal, da je komisija danes sklenila nadaljevati razpravo o oddaji, ko bo prejela poročilo o njej od nove varuhinje pravic gledalcev in poslušalcev RTV SLO Marice Uršič Zupan.

Uršič Zupan je ob tem povedala, da mora za kakovostno poročilo zbrati vse ustrezne podatke. Njihovo zbiranje je že začela, je zagotovila.

Člani programskega sveta so se danes seznanili tudi s poročilom vodstva RTV SLO o uvajanju programskih sprememb v informativni program TV SLO. Pri tem so soglašali s postopnim, enomesečnim prehodom na nove programske spremembe predvidoma v obdobju od 2. do 27. februarja.

Programsko-produkcijski načrt za leto 2022 so sicer potrdili že 29. novembra lani, a pri tem dopustili trimesečno prehodno obdobje za postopno uveljavitev pri delu programskih sprememb, ki se nanašajo na informativni program televizije. Te bi v skladu s takrat sprejetim sklepom začele veljati najpozneje do konca marca, do tedaj pa bi za ta del programa veljala programska shema za leto 2021. Še pred uvedbo novosti pa naj vodstvo RTV SLO spremembe v največji mogoči meri uskladi s programskimi in produkcijskimi delavci, so sklenili konec novembra.

Areh je glede usklajevanja mnenj z zaposlenimi v informativnem programu TV SLO zatrdil, da so stališča uskladili v največji mogoči meri, v nekaterih točkah celo popolnoma.

Na načrtovani večerni informativni blok na drugem programu TV SLO bodo po njegovih besedah prešli 21. februarja, saj se bo 20. februarja na tem programu končalo spremljanje zimskih olimpijskih iger. Tako želijo obdržati gledalce na drugem programu, je pojasnil izbrani datum.

Igor E. Bergant, ki je nastopil kot predstavnik velike večine zaposlenih v informativnem programu TV SLO, je poudaril, da v informativnem programu spremembam še vedno nasprotujejo tudi zaradi načina, kako se dogajajo. So nepremišljene in pomisleki, ki jih imajo, ostajajo oz. se celo povečujejo, je dejal.

Areh pa je vztrajal pri svoji predstavitvi poteka usklajevanj. Potek usklajevanja je razviden iz zapisnikov, je opomnil.

Ko se je Bergant zadnjič oglasil, je član sveta Slavko Kmetič, ki je predstavnik civilne družbe, protestno zapustil sejo, saj Bergant po njegovem prepričanju ni utemeljeno izkazal, v imenu koga nastopa.

Dodano 25. 1.

Na dogajanje so se odzvali v Kolektivu informativnega programa TV Slovenija:


"Na seji Programskega sveta smo bili priča onemogočanju predstavitve argumentov in mnenja kolektiva, našega predstavnika pa se je poskušalo diskreditirati in delegitimizirati," so zapisali in poudarili, da se je proti sprejetemu programsko produkcijskemu načrtu izreklo kar 134 zaposlenih v informativnem programu. "V demokratičnih družbah je odziv druge strani vedno dobrodošel in za RTV, kjer se ves čas govori o uravnoteženosti in pluralnosti, ne bi smela biti težava, da se oglasi tudi predstavnik zaposlenih."

"Odločno zavračamo tovrstne napade na Igorja E. Berganta ali na kogarkoli, ki se izpostavi v imenu zaposlenih v Informativnem programu. Igor E. Bergant zastopa naše interese, žal je zaradi svoje javne izpostavljenosti postal tudi tarča žaljivih in neprimernih verbalnih napadov v delu javnosti, zlasti na nekaterih družbenih omrežjih," so opozorili.

Od vodstva RTV Slovenija, predvsem od v. d. direktorja Televizije Slovenija, ob tem pričakujejo, "da se vzdržijo vsakršnih neprimernih in "napadalnih" izjav zoper zaposlene na RTV Slovenija." Od vodstva prav tako pričakujejo, da se bo hitro in odločno odzvalo na žaljivke in obsodilo vse verbalne napade na ustvarjalce informativnega programa TV Slovenija.

Za čimprejšnjo izvolitev predstavnikov zaposlenih

Programski svet se je na seji dotaknil tudi nedavnih neveljavnih volitev v svet delavcev javnega zavoda, treh predstavnikov zaposlenih v programskem svetu v novem štiriletnem mandatu in dveh predstavnikov nadzornega sveta zavoda v novem štiriletnem mandatu, saj se obema svetoma mandat izteče v četrtek. Vodstvu RTV SLO in volilni komisiji na RTV SLO so s sklepom priporočili, naj se čim prej zagotovi izvolitev treh zaposlenih v programski svet. Sklep je podprlo 15 članov programskega sveta, dva sta bila proti, eden pa je bil vzdržan.

Konec štiriletnega mandata zdajšnjega programskega sveta ne pomeni hkrati tudi konca mandata za vse njegove člane. Le osem od 16 svetnikov, ki jih državni zbor imenuje na predlog gledalcev in poslušalcev programov RTV SLO, namreč v skladu z zakonom o RTV SLO začne mandat sočasno z drugimi člani sveta, medtem ko preostalih osem svetnikov zaradi poznejšega začetka mandata ostaja v svetu do leta 2024.

Programski svet RTV Slovenija potrdil spremembe PPN-ja