"Vili, ostani z nami," naj bi bilo sporočilo, ki ga je član poslanske skupine DeSUS-a Vili Rezman dobil od poslanskih kolegov, je Rezman dejal na tiskovni konferenci, na kateri ga je podprl vodja DeSUS-ove poslanske skupine Franc Žnidaršič. Foto: MMC RTV SLO

Zgolj potrjevanje odločitev 'izbranih' na vrhu nima niti sence v demokraciji.

Franc Žnidaršič v pismu članom izvršnega zbora DeSUS-a.
Rezman ostaja v poslanski skupini
Rezman o podpori poslancev
Žnidaršič o neodvisnosti poslanskih skupin

Poslanec DeSUS-a Vili Rezman ostaja v poslanski skupini in ima po besedah vodje poslanske skupine Franca Žnidaršiča podporo vseh DeSUS-ovih poslancev.

Prvak DeSUS-a Karl Erjavec je sicer napovedal, da bo stranka Rezmanu, ki ni član stranke, odrekla gostoljubnost. O tem bodo v DeSUS-u odločali v sredo. V zvezi s posledicami napovedane odpovedi gostoljubja se je pojavilo vprašanje tehnične podpore, ki poslancem za delo v državnem zboru pripada v okviru poslanskih skupin. Franc Žnidaršič je bil kratek. "O tehnični podpori odloča vodja poslanske skupine," je dejal in napovedal, da bo Rezmanovo delo tudi v tem primeru potekalo tako kot do zdaj.

Erjavec: Rezman povzroča razkol
Rezmanova odločitev Karla Erjavca ni presenetila. Dejal, da bi bil njegov odhod "znanstvena fantastika" in znova poudaril, da ga ne želi izključiti, ampak mu le odreči gostoljubje, ker "očitno v petih letih ni bil sposoben niti vstopiti v DeSUS niti ni pripravljen delati v skladu s stališči stranke". Po njegovem Rezman povzroča razkol in škoduje ugledu stranke.

"Poslanska skupina je neodvisna"
Poslanska skupina je neodvisna in stranka nima pravice posegati vanjo na takšen način, je trenja v DeSUS-u komentira Žnidaršič. Rezman tako ostaja v državnem zboru, poslanski skupini DeSUS-a in koaliciji.

Nesoglasja med Erjavcem in Rezmanom so se sicer začela potem, ko je Erjavec za novega ministra za lokalno samoupravo in regionalni razvoj predlagal Henrika Gjerkeša, ki je sin podpredsednice stranke. Rezman je takrat dejal, da kandidata ne pozna in ga ne bo podprl, kar je povzročilo nesoglasja in pozive, naj Rezman izstopi iz poslanske skupine DeSUS-a.

Identičen položaj Franca Žnidaršiča?
Franc Žnidaršič je dejal, da je sam v skoraj "identičnem" položaju kot Rezman, le da v stranki še nimajo poguma za ukrepanje proti njemu. Tudi on postopke odločanja o ministru označuje za nedemokratične, izjave o Rezmanu in njem samem pa ima za "zlonamerne in žaljive diskreditacije." Opozoril je, da ima takšno ravnanje stranke lahko škodljive posledice, ki bodo morda vidne že na lokalnih volitvah.

Koga je najprej obvestil Erjavec?
Vodja poslanske skupine Žnidaršič je postopek odločanja o kandidatu za ministra, ki bi nadomestil Zlato Ploštajner, za nedemokratičnega označil zaradi načina odločanja o tem, kdo naj bi bil DeSUSov kandidat. Erjavec naj bi o imenu DeSUS-ovega kanditata najprej obvestil predsednika vlade in predsednike koalicijskih strank, kadrovska komisija stranke, ki je po statutu pristojna za izbiro kandidata, je za to izvedela dan pozneje, izvršni odbor pa z kar šestdnevno zamudo.

Kaj sta Franc Žnidaršič in Vili Rezman povedala o podpori med poslanci in nedemokratičnem odločanju v DeSUS-u, si oglejte v videih.

Karl Erjavec naj bi po sestanku koalicije dejal, da je partnerjem ponudil ime, "ki je po mnenju DeSUS-a najbolj ustrezno", kar po Žnidaršičevih trditvah ne drži. Rezman si je nasprotovanje v DeSUS-u prislužil prav zaradi mnenja o Gjerkešu, ki ga po napovedih tudi ni podprl.

Statutarno-pravna komisija stranke je medtem že pregledala postopek predlaganja novega ministra za lokalno samoupravo in regionalni razvoj in po Erjavčevih besedah ugotovila, da je bil postopek speljan v skladu s statutom in predpisi stranke.

Zgolj potrjevanje odločitev 'izbranih' na vrhu nima niti sence v demokraciji.

Franc Žnidaršič v pismu članom izvršnega zbora DeSUS-a.
Rezman ostaja v poslanski skupini
Rezman o podpori poslancev
Žnidaršič o neodvisnosti poslanskih skupin