Nekdanji gospodarski minister in poslanec SDS-a je dejal, da je SDS želel pomagati vladi, in izpostavil predlog o partnerstvu 2 plus 10 in tri svežnje predlogov protikriznih ukrepov. "Praktično nič ni bilo sprejetega s strani zdajšnje oblasti," je dejal in poudaril, da je stranka predlagala več protikriznih ukrepov kot vlada. "Zdaj smo bistveno globlje v težavah. Rešitve ne bodo lahke in tudi ne neboleče," je opomnil Vizjak.
Predlagali več ukrepov kot vlada, pa nič ...
Andrej Vizjak je na poziv, naj našteje tri konkretne ukrepe, ki bi jih takoj sprejel, če bi postal minister, izpostavil davčno in administrativno razbremenitev gospodarstva, zagon najpomembnejših državnih investicij s pospešitvijo črpanja EU-sredstev ter javnofinančno varčevanje. Tudi zadolževanje je po njegovem mnenju problematično, saj bi lahko Slovenija, če se bo zadolževanje nadaljevalo, čez nekaj let postala zelo podobna Grčiji.
Vizjak zavrača očitke, da je prav vlada predsednika SDS-a Janeza Janše z zadolževanjem prispevala k zdajšnji krizi in da ni znala izkoristiti gospodarsko ugodnejšega obdobja. Dejal je, da gre za "neumnosti", ki jih trosi zdajšnja oblast, ki ne zna drugega, kot da kaže za nazaj. Prejšnja vlada je po njegovih besedah zmanjšala javni dolg, merjen v BDP-ju, zmanjšala brezposelnost na 60 tisoč brezposelnih in uravnotežila proračun. Gre za številke, ki so preverljive, je poudaril Vizjak.
Andrej Vizjak je odgovarjal tudi na vprašanja o TEŠ-u 6, nepremičninah, pomoči gradbenemu sektorju in novem zakonu o gradnji objektov. Celoten klepet preberite tukaj.
Hrana: Trgovci začutili priložnost in jo izkoristili
Vizjak je odgovarjal tudi na vprašanja o draženju hrane. Prepričan je, da so trgovci začutili primeren trenutek in povečali marže. Med mogočimi ukrepi/odzivi je omenil akcijo Zveze potrošnikov Slovenije spremljanja in objavljanja cen in najvišjih podražitev, ki jo je leta 2007 financirala prejšnja vlada in je, kot je dejal, dala pozitivne rezultate. Predlaga, da se v okviru cene posebej označi tudi marža posameznega trgovca.
Na vprašanje, ali je nekdanji predsednik države Milan Kučan najvplivnejša politična osebnost v državi, je Vizjak pritrdil in dejal, da mu ta položaj dajejo njegove neformalne povezave. "Delovanje neformalnih mrež in lobijev je včasih močnejše od delovanja državnih institucij," je še dejal Vizjak.
O zapletih z arhivskim gradivom in njegovi (ne)dostopnosti pa je Vizjak dejal, da (oblasti op. a.) "nekaj velikega prikrivajo". Po njegovih besedah je razkritje arhivov in prenos gradiva v Arhiv Slovenije uzakonila že prejšnja vlada in da je "nezaslišano za pravno državo", da se veljavnega zakona ne izvaja z izgovorom, da je neustaven.
Kdo je boljši (ali slabši) Radićeva ali Lahovnik?
Na vprašanje, kdo je boljši gospodarski minister, Matej Lahovnik ali Darja Radić, je Vizjak (tudi nekdanji gospodarski minister) dejal, da je v času svojega 'ministrovanja' vsako leto izdal obsežno publikacijo o dosežkih ministrstva, v kateri so bili navedeni konkretni rezultati. Zdaj teh poročil ni, še manj pa rezultatov. A ker Radićeva "preveč posluša Golobiča in Kopača", ima večji minus.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje