Poleg tega so skušali Borut Pahor (SD), Gregor Golobič (Zares), Katarina Kresal (LDS) in Zmago Jelinčič (SNS) pomiriti državljane. Kresalova je tako poudarila, da bi, če pride do predčasnih volitev, sedanja vlada do imenovanja nove opravljala redne posle, tudi predsedovanje EU-ju. Jelinčič pa je dejal, da ne moremo govoriti o politični krizi, ker gre za čisto "običajno zadevo", saj se je nekaj podobnega na primer med predsedovanjem Uniji zgodilo tudi v Italiji.
Golobič, Kresal, Pahor: Premierjevo ravnanje neodgovorno
Golobič sicer meni, da so vse vlade nadomestljive in da lahko Uniji uspešno predseduje tudi kakšna druga vlada, da pa je treba kljub temu razmišljati o najbolj črnih scenarijih. Pahor je pri tem poudaril, da je predsedovanje EU-ja najpomembnejši projekt naše države po osamosvojitvi ter vstopu v Unijo ter Nato. Če bo prišlo do zaupnice vladi, najboljšo rešitev vidi v predčasnih volitvah, ali pa da bi Slovenija Francijo, ki Uniji predseduje za nami, povabili, da to funkcijo prevzame pred nami.
Pahor, Golobič in Kresalova se strinjajo, da je premierjevo dejanje neodgovorno. Golobič je pri tem spomnil, da je bil Janša zelo oster opozicjski vodja ter da je bilo v času prejšnje vlade več referendumov, interpelacij in izrednih sej. Zdi se mu, da je pri predsedniku vlade mogoče zaslediti neko naveličanost.
Vsi kritični do vladinega prispevka k zmanjšanju inflacije
Vsi prvaki so bili zelo kritični do vlade, ko so se dotaknili vprašanja gospodarstva, ki so mu namenili veliko časa. Po njihovem je namreč oblast naredila premalo, da bi preprečila visoko inflacijo. Pahor je spomnil, da so bila opozorila glede inflacije od nekdanjega guvernerja Mitje Gasparija v začetku tega leta za vlado nepomembna, zares jih je vzela, ko je bilo že prepozno. Po mnenju prvaka SD-ja je vlada slabo zastavila rebalans proračuna ter premalo vzpodbujala delodajalce in delojemalce, da bi vendarle sklenili kompromis.
"Vlada se je uspavala in je bila prepričana, da se bo vse dogajalo samo od sebe," pa je menil Golobič. Poudaril je, da vsaka gospodinja ve, da ko gre dobro, je treba varčevati. Vlada pa je med visoko gospodarsko rastjo na to pozablja. S tem se je strinjala tudi predsednica LDS-a. Kresalova je dodala, da se morata kapital in delo pogovarjati ter da sobotni delavski protesti dokazujejo, da je vlada naredila premalo, da bi se delodajalci in delavci dogovorili oz. prišli do rešitve, pa čeprav naj demonstracije ne bi bile usmerjene zoper vlado.
Jelinčič: premalo črpamo iz evropskih skladov
Jelinčiča prav tako skrbi inflacija. Prepričan je, da je ne more rešiti fiskalna politika, pač pa ureditev črpanja iz evropskih skladov. Evropa naj bi imela denar, ki bi ga dala Sloveniji, a naj naša država tega ne bi bila sposobna izkoristiti. Prav tako se zavzema za obdavčitev s. p.-jev in d. o. o .-jev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje