Foto: BoBo
Foto: BoBo

Generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc je v predstavitvi izrazil zadovoljstvo, da je zavod tako rekoč v celoti realiziral lanski programsko-produkcijski načrt. Poudaril je, da sta po ugotovitvah zunanje revizije računovodska izkaza RTV Slovenija za leto 2019 v vseh pomembnih pogledih pripravljena v skladu z zakonom o računovodstvu in z njim povezanimi podzakonskimi akti. Pri tem je opozoril na zaostrene finančne pogoje, ki v zadnjih letih zaznamujejo poslovanje zavoda.

Po njegovem mnenju se rezultati skrbnega gospodarjenja že poznajo. "Lanska izguba je nastala le zato, ker ni bilo prodaje delnic, čeprav je bilo predvideno, da bi se z njo ustvarilo za 5,5 milijona evrov prihodkov. Če bi to realizirali, bi imel zavod celo presežek prihodkov nad odhodki za 2,5 milijona evrov," je pojasnil.

Dejal je, da se je uspešno obvladovanje stroškov pokazalo tudi v tem, da se je lani izguba glede na leto 2018 povečala le za 2,1 milijona evrov: "In to ob tem, da so stroški dela predvsem zaradi dogovora med vlado in sindikati javnega sektorja in sproščanja ukrepov zakona za uravnoteženje javnih financ narasli za pet milijonov evrov."

Opozoril je, da RTV Slovenija na daljši rok ne bo zmogla več slediti povečanju plač v javnem sektorju. Po njegovih besedah so zato ustanovitelju zavoda nedvoumno povedali, da z realno več kot 20 milijonov evrov višjimi stroški v primerjavi z letom 2012, ko je bila določena višina RTV-prispevka, kljub velikim prizadevanjem ne morejo poslovati.

Pri tem je Kadunc ocenil, da je zavod lani tako v programsko-produkcijskem in še bolj v finančnem načrtu sledil usmeritvam strategije razvoja RTV Slovenija za obdobje 2018–2022. Po njegovih besedah je zavod od leta 2015 do konca leta 2019 zaposlil 509 stalnih pogodbenih sodelavcev "in se tako zelo verjetno izognil prav toliko vnaprej izgubljenim tožbam".

Sicer nadzorniki 26. februarja še vedno niso potrdili finančnega načrta RTV Slovenija za leto 2020, zato do nadaljnjega ostaja v veljavi odločitev o začasnem financiranju po dvanajstinah.

Kadunc je predlagal, da bi nadzorniki razpravo o načrtu nadaljevali na seji 25. marca, do takrat pa bo preveril možnosti zmanjšanja nekaterih odhodkov.

Znova je opozoril, da poslovanje po dvanajstinah dodobra omejuje delovanje RTV Slovenija in se bo prej ko slej to poznalo tudi v programih.

1617 pritožb, mnenj, predlogov, vprašanj …

Na današnji seji je programski svet prisluhnil tudi poročilu varuhinje pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija Ilinke Todorovski za leto 2019. Na njen naslov je lani prispelo 1617 pritožb, mnenj, predlogov, vprašanj in tudi pohval občinstva. Število odzivov je bilo drugo največje po letu 2008, ko je nastal inštitut varuha, več jih je bilo le v letu 2018.

Pod drobnogledom občinstva sta bili predvsem novinarsko poročanje in podajanje informativnih vsebin, zlasti z vidikov natančnosti, nepristranskosti, celovitosti in verodostojnosti. Tudi lani je bilo največ odzivov na televizijsko ponudbo, pri čemer je po njenih besedah še vedno veliko zmotnih predstav, da je RTV Slovenija le televizija.
Todorovska je opozorila, da je leto 2019 močno zaznamovala tudi površna javna razprava o RTV-prispevku, tudi v odzivih: "Škoda, ker je odprla več vprašanj, kot je ponudila odgovorov," je še dodala.