Trubar namreč po besedah ministrice za visoko šolstvo predstavlja ljubezen do slovenskega jezika, nespodmakljivo domoljubje, evropskost, predanost poklicu, zavzetost, delavnost, duhovno usidranost, samoniklost, pogum, karizmo in tako naprej. Ob tem Kucler Dolinarjeva zatrjuje, da se državni vrh na 500. obletnico rojstva Primoža Trubarja pripravlja že od leta 2005.
Slovenci, Evropejci zastali na poti
Ministrica ugotavlja, da smo Slovenci oz. Evropejci nasploh nekje na poti zastali in se oddaljili od impulzov reformacije. Reformacije pa so tiste, ki prinašajo novega življenja. "Besede o tisočletnem snu naših dedov zvenijo kot fraza in nam ne pridejo več do živega. Pa bi morale! Svoje samostojnosti, svoje države, svojega jezika in kulture, svoje umeščenosti na svetovni politični zemljevid, svojih gospodarskih uspehov, svojih državnih simbolov in – ne nazadnje – svojih praznikov bi se morali veseliti in biti nanje ponosni. Pogosto se nas polašča občutek, da nam zmanjkuje sape, da smo se naštetih danosti naveličali, še preden smo jih do zglednosti uresničili. Slovenija bo zato v času predsedovanja EU-ju morala nakazati pot v prihodnost."
Poslanica evangeličanskega škofa Geze Erniše
"Morda je tudi praznik, ki mu posvečamo današnji večer, eden od kažipotov do podgobja, iz katerega sta zrasla danes na pol zbledela evropska identiteta in precej upehan evropski humanizem," pravi Kucler Dolinarjeva in se sprašuje, ali je morda to podgobje edina možnost, da v postindustrijski dobi zaživi nova renesansa.
Sicer pa ministrica poudarja tudi, da blagostanje ne pomeni le gospodarskega razcveta, temveč tudi svobodo, varnost, pravičnost.
Prevod Biblije osrednje delo
Kot je znano, je Slovencem reformacija prinesla prvo knjigo v slovenskem jeziku in prvo imenovanje pojma Slovenec. Osrednja osebnost slovenskega protestantizma je bil Primož Trubar. Najpomembnejše delo slovenskega protestantizma pa je prevod Biblije, ki jo je Jurij Dalmatin leta 1584 dal natisniti v Wittenbergu.
V Sloveniji je med protestanti največ pripadnikov Evangeličanske cerkve. Večina od 20.000 članov živi v Prekmurju. Dan reformacije kot slovenski državni praznik praznujemo 31. oktobra, in sicer od leta 1992.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje