Premier je ob začetku posveta predstavnikov verskih skupnosti dejal, da bo vlada storila vse, da bodo odnosi med državo in verskimi skupnostmi iskreni in urejeni.
"Slovenija je odprta družba, v kateri se mora vsak posameznik počutiti svobodno in imeti pravico izkazati versko svobodo, " je dejal Pahor in dodal, da ima verska svoboda svoje mesto med vsemi svobodami, ki jih uživamo. Zato je pomembno, da "institucije, ki predstavljajo ljudi različnih verskih opredelitev, v dialogu z državo rešijo vse strateška in praktična vprašanja," je še dejal premier.
Guličeva tenkočutnost bo presenečenje
V zvezi s imenovanjem Aleša Guliča na mesto direktorja urada za verske skupnosti, proti kateremu se je kmalu po imenovanju vsul plaz očitkov povezanih z njegovo (ne) primernostjo za zasedbo tega mesta, pa je Pahor dejal, da Gulič razume občutljivost problema in je "zelo tenkočuten", kar bo "v kratkem presenetilo vse predstavnike verskih skupnosti."
Prišli predstavniki 27 verskih skupnosti
Gulič je pred posvetom izrazil prepričanje v dobro sodelovanje med vlado in verskimi skupnostmi v Sloveniji. O očitkih, ki so nanj leteli pred imenovanje (nošenje simbolov, ki naj bi kazali na neprimernost njegovega imenovanja) pa je dejal, da po njegovem mnenju niso prišli s strani verskih skupnosti, ampak se je nanje odzval "neki drugi svet", zato zapletov ne pričakuje.
To po njegovem kaže tudi dejstvo, da se posveta udeležuje 27 verskih skupnosti, kar je štirikrat več kot običajno. "Vidim, da je volja pozitivna in ta gnojnica, ki se je polivala, ni ničemur koristila," je dejal Gulič.
Pahor: Država sama suvereno imenuje svoje uradnike
Pahor je v zvezi s pomisleki verskih skupnosti, zlasti Rimskokatoliške cerkve ob imenovanju Guliča ob nedavnih zapletih v Vatikanu dejal, da ima država suvereno pravico, da imenuje visoke uradnike na položaje in si ne sme dovoliti, da bi se tretje države vtikale v to suverenost. Seveda pa lahko odločitve vplivajo na odnose med državami, "na primer s Svetim sedežem", je pojasnil Pahor in dodal, da obe strani pospešeno iščeta odgovore na praktična in strateška vprašanja.
Premier je še poudaril, da je bil Vatikan med prvimi državami, ki so priznale samostojno Slovenijo, kar moramo, po njegovih besedah, vedno ceniti. Napovedal je, da bo vlada najverjetneje do konca tega meseca rešila problem sedeža nunciature, ki se vleče že 18 let, v zvezi z drugimi projekti verskih skupnosti, pa bodo te "v kratkem ugotovile, da se lahko zanesejo na besede slovenske vlade."
Erniša: Človeka sodimo po sadovih in ne vnaprej
Tako predstavniki verskih skupnosti kot novi direktor urada Gulič so prepričani, da bodo dobro sodelovali. Mariborski nadškof pomočnik Anton Stres je dejal, da je Gulič pokazal dobro voljo in pripravljenost dialoga, evangeličanski škof Geza Erniša pa da človeka "sodimo po sadovih" in da ni razloga, da bi sodili vnaprej.
Gulič je bil po posvetu zadovoljen, dejal pa je, da težave so, a so praktične narave. "Verska svoboda mora priti do vsakega državljana, vsakega vernika in nevernika," je poudaril Gulič. Kot največjo težavo vidi duhovno oskrbo v bolnišnicah in zavodih zaprtega tipa, ki se po njegovih besedah ne izvaja tako, kot predvideva zakon, a "ravno zato najbolj zadeva verujoče".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje