
Ali bo ljubljanski župan Zoran Janković iskal dejavno vlogo v srbski politiki? Kot pravi, zdaj o tem, da bi kandidiral za predsednika Srbije, ne razmišlja in napoveduje, da bo izpeljal županski mandat, ki se mu bo iztekel jeseni 2026. Odločitev o morebitni sedmi kandidaturi za župana bo sporočil 9. maja prihodnje leto, ob mednarodnem dnevu zmage nad fašizmom in nacizmom, ko praznuje tudi Ljubljana.
V javnosti pa medtem še vedno odmeva nedeljska izjava srbskega predsednika Vučića, da se je med iskanjem novega srbskega premierja pogovarjal tudi z Jankovićem. Ob tej priložnosti se je s političnim analitikom Žarkom Koraćem iz Srbije in politologom Marinkom Banjacem z ljubljanske Fakultete za družbene vede (FDV) pogovarjala voditeljica Manica J. Ambrožič.
Kako v Srbiji odmevajo izjave predsednika Vučića o možnosti, da bi ljubljanski župan dobil dejavnejšo vlogo v srbski politiki, in kako jih vidite vi?
Korać: Mislim, da je to, kar se dogaja med gospodom Jankovićem in Vučićem, nekakšna obojestranska prevara. Vučić Potrebuje Jankovića samo zato, da bi pokazal, da ima podporo v tujini. Slovenska podpora je zanimiva, ker smo bili v isti državi, Slovenci Srbijo poznajo veliko bolje kot na primer Švicarji ali Portugalci. Njemu se zdi koristno imeti mednarodno podporo, saj jo ima sicer zgolj pri madžarskem premierju Orbanu, čigar sin v Srbiji sklepa zelo velike posle. Vučić potrebuje samo to. Zdaj smo izvedeli, ali sem pravilno prebral v časopisih, da je Janković res bil tu z neko skupino ljudi. Mislim, da mu je Vučić obljubil, da bo sodeloval pri Expu. Gre za mali Expo, ne za velikega, ki ga pripravljajo v Beogradu. Omenil bi še dvoje. Vučić ne bo dolgo ohranil oblasti. Ne vem, kako dolgo bo trajalo. Ne verjamem, da lahko oblast ohrani. Župan Janković se je v tem primeru politično uštel. Zanj je slabo še nekaj. Nisem prepričan, da bo nova oblast ta projekt nadaljevala, saj je to ogromna naložba, vredna več milijard evrov, ki Srbiji ne bo prinesla nikakršne otipljive koristi.
Srbski predsednik Vučić je v nedeljo namignil tudi na možnost, da bi v prihodnosti Zoran Janković lahko kandidiral za predsednika Srbije. Zakaj srbski predsednik potrebuje ljubljanskega župana?
Korać: On mu pravzaprav pomaga. Je del njegove politične propagande. Gospod Janković popolnoma zavestno pomaga Aleksandru Vučiću, sicer brez stvarnega rezultata, da prebivalcem Srbije sporoči, kako ima podporo celo v Sloveniji, ki je bila zelo uspešna v tranziciji, je v Evropski uniji, Natu in povsod drugje. Povedati želi: Slovenija me občuduje in veselim se sodelovanja. Vendar so govorice, da bo Janković postal predsednik, navadne 'traparije'. Tega nihče v Srbiji ali Sloveniji ne jemlje resno. Žal mi je, da si gospod Janković dovoli, da se o njem ustvarja zelo negativna podoba med srbskimi demokrati. Tako kot Slovenci imajo tudi Srbi dober spomin. V Srbiji si je ustvaril polno sovražnikov, čeprav ne bo imel nič od tega. Preprosto se je kompromitiral za neko bodoče sodelovanje v Srbiji.
Dr. Banjac, zakaj srbski predsednik domači javnosti ponuja slovenskega politika?
Banjac: Da bi lahko razložili oziroma dali odgovor na to vprašanje, moramo razumeti tudi, kako je pravzaprav Janković odreagiral na vse skupaj. Tukaj je vredno opozoriti, da gre za mehčanje celotne zgodbe. Janković je vse skupaj zreduciral na njun odnos, se pravi, na dobro povezavo, na razumevanje, prijateljstvo. Mislim, da je treba zgodbo razumeti precej širše, in sicer tudi v geopolitičnem smislu. Ne nazadnje je tudi Evropska unija opozarjala oziroma si želi, da se na Zahodnem Balkanu in ne ne nazadnje tudi v Srbiji, razmere uredijo. Mislim, kolegi Srbi, analitiki so opozarjali na to, da je Janković priročen človek, ki bi lahko vstopil v srbsko zgodbo oziroma srbsko politiko kot nek neobremenjen zunanji človek.
Ampak Zoran Janković, zanimivo, danes ni izrecno zavrnil možnosti, da bi kandidiral na predsedniških volitvah. Dejal je, da o tem ne razmišlja. Kolikšna je pravzaprav realna možnost?
Banjac: Dejansko trenutno realne možnosti niso velike. Treba je razumeti, da je, tako pri nas, to vprašanje pozicije Jankovića. Ne nazadnje so to dolgotrajnejši procesi in celotne politične silnice bi se res morale zložiti, da bi se kaj takega uresničilo. Tukaj je tudi vprašanje, kako in kaj bo z Vučićem v Srbiji. Tako da v tem kontekstu lahko rečemo, da so gotovo možnosti majhne. Je pa seveda vprašanje, zakaj je izrekel to, kar je izrekel. Zakaj je namignil na Jankovića in dejansko tukaj lahko rečemo, da je želel legitimirati svojo odločitev, da je imel na izbiro kar nekaj kandidatov in se je odločil pač za enega. Hkrati pa lahko, če je dejansko v ozadju tudi ta premislek, da bi nekdo prišel od zunaj v Srbijo, in poskušal narediti, recimo temu, red ali pa na novo, skratka zmehčati te različne pozicije, ki so trenutno v Srbiji, potem bi Janković tukaj lahko predstavljal neko točko. Vučić ga je ponudil in malo ocenjuje, kako bo javnost odreagirala.
In če se zdaj preseliva na slovensko politično prizorišče, kako to dogajanje vpliva na politični rating ljubljanskega župana?
Banjac: Zagotovo lahko najprej rečemo, da je Vučić z Jankovićem, če sem malo grob, v bistvu je z njim ravnal kot z neko šahovsko figuro. Ampak v resnici se zdi, da je Janković nekako bil malenkost nezadovoljen s tem, da ga je Vučić pravzaprav, ne da bi se o tem dogovorila, omenjal. Ne nazadnje tudi tisto pismo je prišlo brez odobritve Zorana Jankovića, in to seveda pomeni, da Vučić dejansko igra tudi neko igro brez privolitve Jankovića.
Se vam zdi, da Zoranu Jankoviću ta igra v tem trenutku na slovenskem političnem prizorišču bolj škodi?
Banjac: Zagotovo bo to imelo politične implikacije in zdi se mi, da bi lahko pomenilo tudi v slovenskem političnem telesu padec ne samo podpore, ampak tudi kredibilnosti Jankovića kot politika.
Jankovića še vidite v igri za najvišje položaje politične v Sloveniji?
Banjac: Zelo težko vprašanje, ker je zagotovo še županovanje pred njim. Rekel je, da se bo odločil, kako in kaj šele maja naslednje leto in v tem času se absolutno lahko stvari tudi na nacionalnem nivoju, oziroma pri nas, zelo spremenijo. Silnice se lahko, razmerja se lahko spremenijo, kar bo zagotovo vplivalo tudi na lokalni nivo. Janković se v tem času lahko še velikokrat izmeri, da vidi, kakšen je utrip in se na podlagi tega tudi odloči, kako in kaj.
Kaj se v tem trenutku dogaja na slovenskem političnem prizorišču? Ostaniva zdaj samo v Sloveniji, torej veliko se govori o novih obrazih, nekatere stranke se krepijo, parlamentarna stranka Nova Slovenija je pod parlamentarnim pragom. Vidite to kot trend – dolgoročni ali trenutno stanje?
Banjac: Jaz bi bolj kot te neke odstotke gor, dol za različne majhne stranke, ki so blizu praga, posvetil pozornost tistim, ki so v anketah odgovorili z 'ne vem'. Skratka bazen ljudi, ki je neodločen, je ogromen, in to je tisto po moje ključno vprašanje, ki nas trenutno mora zanimati.
Ampak to je že nekaj volitev tako, se strinjate?
Banjac: Drži, zagotovo je že nekaj volitev, tako da vedno, ko so bližje volitve, se ta bazen recimo temu polni, če ohraniva metaforo.
In njih nagovarjajo novi obrazi, po navadi …
Banjac: Tako, te nagovarjajo novi obrazi. Hkrati se je pa treba zavedati, da recimo tisti, ki so zapustili recimo Svobodo ali pa SD in tako naprej, se znajo, čeprav se zdaj opredeljujejo kot neopredeljeni – z ne vem, se znajo potem, bližje kot bodo volitve, tudi tja vrniti.
Koga bi posebej izpostavili med novimi obrazi oziroma kaj te nove obraze čaka v tem letu, pred volitvami?
Banjac: V tem trenutku niti ne vidim novih obrazov.
Jih še pričakujete?
Banjac: Bi znalo biti, ampak po drugi strani se je treba zavedati, da res eksplicitnega, jasnega političnega vakuuma, kot smo ga že imeli kdaj v preteklosti, tokrat ni. Je res, da je ponovno bazen tistih, ki so neopredeljeni, kar precej poln, ampak da bi vlada bila v veliki, veliki krizi, da bi se pojavil politični vakuum, ki ponuja prostor za vstop nove politične stranke, pa tokrat ne vidim. Vprašanje je pa, kako bodo ti obrazi, ki trenutno niso, recimo temu, etablirani na nacionalnem nivoju, na primer govorim o Prebiliču, odreagirali. Ampak to je zgodba, ki zahteva res poglobljen analitični premislek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje