V DZ je potekal nemi protest proti spremembam referendumske zakonodaje. Foto: BoBo
V DZ je potekal nemi protest proti spremembam referendumske zakonodaje. Foto: BoBo

"Nagobčniki ponazarjajo, kakšne pravice imamo državljani, ki želimo biti vključeni v družbene procese odločanja," je povedal vodja civilne iniciative Referendum državljanom Vili Kovačič, ki je morda v javnosti bolj znan kot pobudnik neuspelega referenduma o TEŠ 6.

Kovačič je poudaril, da se tudi v ustavni komisiji, ki naj bi bila v hramu demokracije srčika demokratičnih postopkov, dogaja ravno nasprotno. "Predsednik ustavne komisije Gregor Virant nam je že dvakrat preprečil kakršno koli oglašanje na sejah ustavne komisije. To je za mene poraz demokracije s strani prvega, ki se razglaša za velikega demokrata in borca proti korupciji", je razložil Kovačič in dodal, da je Virant podprl projekt TEŠ 6, ki je v protikorupcijski preiskavi tako doma kot v tujini.

Vodja iniciative Referendum državljanom je še povedal, da sami podpirajo overitev podpisov, toda tako, da se breme overitve prenese na zbiralca podpisov. Kar pomeni, da bi zbiratelj podpisov zbral neoverjene podpise, ki bi jih pozneje sam overil na upravni enoti in potem bi jih nato predložil državnemu zboru.

"Iluzorno je pričakovati, da bi jaz nekoga zaradi podpisa peljal, denimo, na kosilo. To si lahko samo tako kot poslanec Tonin, ki nikoli ni zbiral podpisov, in njemu podobni izmislijo," je opozoril Kovačič.

Če bo novela zakona sprejeta, je napovedal referendumsko pobudo proti zakonu o referendumski iniciativi, ki bi po njegovih besedah nedvomno uspela, saj gre za pomembno temo, ki zadeva vse Slovence. Zbrati bi morali le 2500 podpisov.

"Večinoma so protestniki za neposredno demokracijo, zato je absurdno, da so nekateri proti referendumom. Katera oblika neposredne demokracije pa je potemtakem bolj učinkovita?" se je še spraševal Vili Kovačič.