Hrvaška politika meni, da je odločitev Slovenije poskus kršenja suverenih pravic Hrvaške. Foto: RTV SLO
Hrvaška politika meni, da je odločitev Slovenije poskus kršenja suverenih pravic Hrvaške. Foto: RTV SLO
Hrvaški sabor
Hrvaški poslanci so deklaracijo sprejeli soglasno. Foto: RTV SLO
Vodja LDS-a Anton Rop
Rop meni, da ima Hrvaška iniciativo. Foto: RTV SLO

Za deklaracijo, ki slovenski zakon zavrača kot pravno ničen in neutemeljen, je glasovalo vseh 97 navzočih poslancev, pred tem pa jo je v razpravi podprlo vseh osem poslanskih skupin.

Resolucija izpostavlja, da je sprejetje slovenskega zakona o razglasitvi ekološke cone in epikontinentalnem pasu na Jadranu poskus kršenja suverenih pravic Hrvaške, in se zavzema za reševanje mejnega vprašanja v skladu z ustanovno listino ZN-a in v skladu z mednarodnimi konvencijami.

Predstavniki poslanskih skupin so med razpravo o dokumentu v glavnem ponavljali že znana hrvaška stališča o tem, da mora razmejitev med državama, dokler ne bo sprejet sporazum o meji, potekati po sredini Piranskega zaliva in da je ozemlje južno od Dragonje nesporno Hrvaško, ker je bilo tudi do leta 1991 pod njeno oblastjo.

Janša: Preveč se govori
Premier Janez Janša meni, da se stalno ponavljajočim se predlogom o arbitraži meje med Slovenijo in Hrvaško posveča preveč pozornosti.

Povedal je, da je bilo v zadnjih dneh s strani EU-ja jasno izraženo pričakovanje, da se vloži več napora za dosego dvostranskega sporazuma med državama. Kljub temu pa Slovenija ni nikoli bežala od arbitraže, je zatrdil premier.

Po njegovem ima Slovenija veliko tehtnih argumentov za arbitražo tudi v postopkih od leta 1991 dalje, potem ko je takratno stanje na mejah postalo izhodišče za kasnejše postopke. Slovenija ni v tem času nikoli enostransko ukrepala in kršila dogovorov, dodaja.

Opozicija: Hrvaška vodi
Vodja NSi-ja Andrej Bajuk se boji, da se zaradi resolucije podaljšuje obdobje, ko naši sosedi samovoljno ukrepajo na tem področju, medtem ko prvak SLS-a Janez Podobnik kot strateško pomembno točko poudarja točko T-5 v slovenskem zakonu.

Predsednik LDS-a Anton Rop pa je dejal, da resolucija sabora kaže na prednost hrvaške politike, saj ima po njegovem mnenju iniciativo in gre s predlogi naprej. Dodal je, da bi moral biti eden izmed skupnih temeljev arbitraže sporazum Drnovšek - Račan.

Solana za dogovor o celotni meji
Visoki predstavnik EU-ja za skupno zunanjo politiko Javier Solana je včeraj poudaril, da je potrebno sprejeti dogovor med državama glede celotne meje, še preden država vstopi v Evropsko unijo, in ob tem spomnil, da je morala Slovenija pred vstopom v Unijo z Italijo rešiti takrat še odprto vprašanje glede nepremičnin.