"Monetarna suverenost" je pomemben element državnosti, je v pobudi za spremembo ustave, ki je objavljena na spletni strani DZ-ja, zapisal predstavnik združenja Povezani smo Ivan Jurgec in ob začetku zbiranja podpisov volivk in volivcev dodal, da gotovina, podobno kot zastava ali himna, izraža nacionalno identiteto in ima za državo določen simboličen pomen.
Poudaril je, da bodo lokacije in nakupi sledljivi, če bo gotovinsko plačevanje zamrlo, ob tem pa posvaril pred morebitnimi sankcijami, "če bo potrošnik opravljal nesprejemljive nakupe". "Gotovina nam za zdaj omogoča anonimne nakupe in donacije," je zapisal v pobudi.
Jurgec bi ustavo dopolnil s 50.a členom, ki bi se glasil, da je na območju Republike Slovenije gotovina zakonito plačilno sredstvo, ter bi zagotavljal, da ima vsakdo pravico do plačila za nakup blaga ali storitve z gotovino. Vpisal bi tudi pravico do gotovinskega poslovanja v bankah ali podružnicah tujih bank.
Gotovina mora biti po njegovih besedah vpisana v ustavo posamezne države, da bi preprečili "digitalno suženjstvo". Med drugim meni, da želijo vlade v navezi s centralnimi bankami po svetu z ukinitvijo gotovine "popolnoma prevzeti celoten bančni sistem". "Cilj ustvariti eno svetovno vlado, eno centralno banko, ki bi upravljala vse finančne transakcije po svetu, po možnosti z eno digitalno valuto ... To bi izvedli s pomočjo pametnih telefonov oz. v končni verziji s pomočjo čipov, ki so bili vstavljeni v telo ljudi," je zapisal.
Predlog za začetek postopka za spremembo ustave lahko da 20 poslancev DZ-ja, vlada ali najmanj 30 tisoč volivcev. O predlogu odloči DZ-ja z dvotretjinsko večino glasov navzočih poslancev, določa ustava.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje