V zbirki botaničnega vrta ljubljanske univerze, ki obsega več kot 8458 enot navadnih malih zvončkov iz vse Slovenije, so tudi letos že novembra prvi pokukali na plan primerki iz Dragonje. A potem se je njihova rast zaustavila. V topli dolini Dragonje jih takrat še ni bilo opaziti, so navedli v sporočilu.
Prav prvi mraz v pozni jeseni je namreč po njihovih pojasnilih sprožilec, ki k rasti spodbudi prve zvončke. V Dragonji pa je letos manjkal prvi mraz, da bi jih spodbudil. Zato so bili tudi manjši od tistih v Ljubljani. Če ne bi bilo v drugi polovici decembra v Dragonji toliko sončnih dni, se še ne bi prebudili. Če bi čakali še dlje, pa bi bile tam zanje hitro previsoke temperature. V svojem genetskem zapisu imajo namreč tudi časovno uro. Eden izmed stimulansov je zgodnji mraz in potem otoplitev oziroma vedno višje dnevne temperature in veliko sončnih dni v zimskem času, so pojasnili.
Toplo vreme je prebudilo zvončke
Toplo vreme po božično-novoletni zmrzali pa je v zbirki v Ljubljani dosedanjo zaustavitev rasti zvončkov iz doline Dragonje le prebudilo. Čeprav je bilo pred novim letom videti, da se bodo ob sončnih žarkih razprli, se vseeno niso. Raziskovalne grede zvončkov so namreč nekoliko v senci stavbe in jih sonce ne obsije dovolj, so navedli.
Tako so v Ljubljani kljub soncu ostajali enako razviti, s še vedno samo dvignjenimi popki na cvetnem stebelcu, manjkalo jim je malo otoplitve. V dolini Dragonje pa so 21. decembra, na najkrajši dan v letu, že zacveteli. V primeru, da bi bile raziskovalne grede v Ljubljani bolj izpostavljene soncu, bi zvončki v zbirki prehiteli tiste v Dragonji. So pa v letošnji sezoni v Dragonji zacveteli nekaj dni prej kot v lanski.
O prvem cvetenju zvončkov v Ljubljani že za 1. januarja so sicer poročali davnega leta 1834. Tudi v sedanjem času so prav ti iz Dragonje v letu 2012 zacveteli že 19. decembra, so navedli v botaničnem vrtu.
Čeprav je zvončkov v naravi pri nas še vedno veliko, so navadni mali zvončki zaščiteni in jih je v naravi prepovedano nabirati v velikih šopih. Obenem v stanovanjih pri 20 stopinjah Celzija in več zvončki tudi ne zdržijo več kot kakšen dan. "Zato uživajmo z njimi v naravi in si raje naredimo kakšno fotografijo za spomin nanje," so še dodali v botaničnem vrtu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje