Kot so se dogovorili, bodo ministrstvo za delo in državno pravobranilstvo pozvali k preučitvi, katera pravna vprašanja so še odprta v tekočih pravnih postopkih.
Pred mesecem je namreč dvanajst nekdanjih častnikov Jugoslovanske ljudske armade predsedniku Danilu Türku poslalo pismo, v katerem državi poleg diskriminacije očitajo še sistematično kratenje njihovih pravic pri uveljavljanju pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
Vendarle diskriminacija?
Te očitke je komisija očitno sprejela, saj so zavrnili predlog sklepa, da ni mogoče soglašati z očitki o diskriminaciji. Zavrnili so tudi predlog sklepov poslanca SDS-a Branka Mariniča, med njimi tudi sklep, naj komisija vladi predlaga pregled prejemnikov vojaških pokojnin, ki so odločbe prejeli po osamosvojitvi.
Častniki v pismu med drugim zahtevajo, da se jim priznajo odškodnine za čas, ko niso prejemali starostne pokojnine, obenem pa zahtevajo tudi vojaške odškodnine. Predsednik države jih pri tem ni podprl.
Z zahtevami v pismu se ne strinjajo niti nekdanji prvi mož policije in veteran vojne za Slovenijo Marko Pogorevc, nekdanji poveljnik birgade Moris Tone Krkovič, prvi predsednik vlade Lojze Peterle ter Zveza društev in klubov Moris.
S. Z.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje